Lekarze tych specjalności chcą wyjechać z Polski. Niechlubne statystyki mijającego roku
684 lekarzy i 177 lekarzy dentystów złożyło do końca listopada 2022 roku w Naczelnej Izbie Lekarskiej wnioski o wydanie zaświadczeń pozwalających uznanie kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej. To rekordowe liczby od kilku lat, kiedy to przez moment emigrację lekarzy wyhamowała pandemia koronawirusa. - Póki warunki pracy w Polsce się nie poprawią, ludzie będą wyjeżdżać - przestrzegają medycy.

- Choroby wewnętrzne, anestezjologia i intensywna terapia oraz psychiatria - to najczęstsze specjalizacje wśród medyków planujących wyjazd za granicę. W czołówce również pediatria
- W 2022 roku padnie rekord od kilku lat pod względem pobranych zaświadczeń pozwalających na pracę w innych krajach
- Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że przerzucanie odpowiedzialności na lekarzy na pewno nie poprawi wadliwego systemu, za który odpowiadają decydenci
- - Wyjazdy wyhamowała pandemia koronawirusa, ale należy spodziewać się, że w najbliższym czasie liczba emigrujących lekarzy będzie wzrastać - przestrzega Kinga Łozińska, dyrektor generalna w Paragonie, agencji rekrutującej lekarzy z całej Europy
- Według badań prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, co trzeci absolwent medycyny chce wyjechać z kraju
- Choć zagraniczni pracodawcy poszukują głównie specjalistów, studenci już w tej chwili dopytują o możliwe kierunki wyjazdu i przygotowują się do nich
Lekarze chcą wyjeżdżać z Polski. Rekordowy rok pod względem pobranych zaświadczeń
- Liczba lekarzy, którzy pobierają z okręgowych izb lekarskich zaświadczenia umożliwiające podjęcie pracy w innych państwach Unii Europejskie, jest najwyższa od kilku lat. Od wielu miesięcy sygnalizujemy trend, który nie dziwi nas w kontekście sytuacji polskiej ochrony zdrowia - mówi Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej.
Do końca listopada 2022 roku takich próśb złożyło 684 lekarzy i 177 lekarzy dentystów.
Rafał Krysztopik, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy praktykujących za granicą w OIL w Szczecinie, przyznaje, że wciąż odbiera telefony z pytaniami o oferty pracy w Niemczech. Przygraniczni medycy coraz chętniej korzystają z opcji, jaką on sam wybrał blisko sześć lat temu, decydując się na pracę w pobliskim szpitalu w Niemczech.
- Gdy zaczynałem, z dziewięciu anestezjologów w naszym szpitalu dwóch było z Polski. Teraz jest już nas większość - wylicza Krysztopik.
"Liczba emigrujących lekarzy będzie wzrastać"
- Wyjazdy wyhamowała pandemia koronawirusa, ale należy spodziewać się, że w najbliższym czasie liczba emigrujących lekarzy będzie wzrastać - przestrzega Kinga Łozińska, dyrektor generalna w Paragonie, agencji rekrutującej lekarzy z całej Europy. Polscy medycy stanowią około 10-15 proc.
Tłumaczy, że pracodawcy poszukują najczęściej psychiatrów, lekarzy rodzinnych oraz radiologów. Te słowa w dużej mierze odzwierciedlają tegoroczne statystyki pobranych zaświadczeń wśród specjalistów, gdzie czołówka to:
- choroby wewnętrzne - 51 (wniosków)
- anestezjologia i intensywna terapia - 34
- psychiatria - 26
- radiologia i diagnostyka obrazowa - 21
- pediatria - 21
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu - 21
- położnictwo i ginekologia - 20
- okulistyka - 20
Dyrektor Paragony wskazuje, że choć pracodawcy szukają głównie specjalistów, coraz więcej agencja otrzymuje zapytań od osób będących jeszcze w trakcie studiów. - Dopytują, gdzie są oferty i już myślą o przygotowaniu się na wyjazd - przyznaje.
Jako najczęstsze kierunki emigracji wymienia Szwecję oraz Wielką Brytanię, mimo wyjścia z Unii Europejskiej.
- Tam są dobre zarobki i liczący się w świecie system ochrony zdrowia. W tej chwili jest nieco więcej formalności do załatwienia, ale nie zniechęca to do wyjazdu - tłumaczy Łozińska.
Co trzeci absolwent medycyny chce wyjechać z Polski
W trakcie październikowego Forum Rynku Zdrowia prof. Maciej Duszczyk z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiał dane jego zespołu, który badał w ostatnich latach absolwentów czterech uczelni: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
- Wynika z nich, że jedna trzecia osób, którzy kończą studia medyczne i które odpowiedziały na nasze pytania, jest prawie zdecydowana, żeby wyjechać. Z kolei dwie trzecie pytanych mówiło: migracja jest dla mnie jakąś opcją, ale chce zostać. Jeżeli nie zostanę wypchnięty z Polski, to zostanę - wyliczał prof. Duszczyk.
Młodzi medycy wskazywali, że nie wynagrodzenie jest dla nich najważniejsze (co znalazło się na czwartym miejscu), a warunki pracy, możliwość rozwoju oraz atmosfera i czas pracy. Jako jeden z głównych czynników skłaniających do wyjazdu wymieniano również hejt.
"Przerzucanie odpowiedzialności na lekarzy na pewno nie poprawi wadliwego systemu"
- Póki warunki pracy w Polsce się nie poprawią, ludzie będą wyjeżdżać - podkreśla Krzysztof Krysztopik.
- Za granicą przychodzi się do pracy z czystą głową. Nie trzeba się martwić o sprzęt, nie jest się zasypywanym biurokracją, można skupić się na leczeniu pacjenta. Pracodawca w Niemczech zachęca do kształcenia, opłaca kursy, szkolenia, inwestuje w pracownika. Jest też mocno rozwinięty pakiet socjalny, jak np. w moim przypadku w szpitalu był zorganizowany żłobek dla dzieci pracowników - wspomina.
Odnosząc się słów Jarosława Kaczyńskiego o przesadnym uganianiu się przez lekarzy za pieniędzmi, rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla, że "organizatorzy ochrony zdrowia powinni koncentrować się na poprawie warunków leczenia, wzmocnieniu publicznego sektora".
- Tymczasem w wypowiedziach publicznych próbuje się nastawiać pacjentów przeciwko lekarzom. Przerzucanie odpowiedzialności na lekarzy na pewno nie poprawi wadliwego systemu, za który odpowiadają decydenci - wskazuje Renata Jeziółkowska.
- Cyklicznie w ostatnim czasie obarczanie winą lekarzy za błędy systemowe z pewnością nie pomoże - dopowiada Kinga Łozińska.
* * *
Liczba zgłoszonych wniosków o zaświadczenie na wyjazd z Polski wśród specjalizacji:
- Alergologia - 3
- Anestezjologia i intensywna terapia - 34
- Chirurgia dziecięca - 1
- Chirurgia naczyniowa - 3
- Chirurgia ogólna - 15
- Chirurgia plastyczna - 3
- Chirurgia szczękowo-twarzowa - 1
- Choroby płuc - 3
- Choroby wewnętrzne - 51
- Choroby zakaźne - 1
- Dermatologia i wenerologia - 11
- Endokrynologia - 6
- Gastroenterologia - 5
- Genetyka kliniczna - 1
- Geriatria - 1
- Hematologia - 3
- Immunologia kliniczna - 2
- Kardiochirurgia - 5
- Kardiologia - 19
- Medycyna pracy - 4
- Medycyna ratunkowa - 3
- Nefrologia - 5
- Neurochirurgia - 1
- Neurologia - 8
- Okulistyka - 20
- Onkologia kliniczna - 13
- Ortopedia i traumatologia narządu ruchu - 21
- Otorynolaryngologia - 5
- Patomorfologia - 3
- Pediatria - 21
- Położnictwo i ginekologia - 20
- Psychiatria - 26
- Psychiatria dzieci i młodzieży - 8
- Radiologia i diagnostyka obrazowa - 21
- Radioterapia onkologiczna - 5
- Rehabilitacja medyczna - 3
- Reumatologia - 1
- Urologia - 8
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (75)