Lekarze rozpoczęli kampanię Bezpieczne Leczenie. "Chcemy robić to, co do nas należy"

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia, NIL04 listopada 2022 13:50

W piątek 4 listopada lekarze rezydenci zainicjowali akcję "Bezpieczne Leczenie". Odnosi się do planowanego wprowadzenia tzw. ustawy o jakości, w której ma znaleźć się zapis o systemie no-fault. - Chciałabym, żebyśmy uczyli się medycyny pod kątem tego, jak najlepiej pomóc pacjentowi, a nie jak najlepiej potencjalnie obronić się w sądzie - mówiła podczas konferencji inaugurującej akcję Anna Krawczyk z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Lekarze rozpoczęli kampanię Bezpieczne Leczenie. "Chcemy robić to, co do nas należy"
Konferencja inaugurująca akcję Porozumienia Rezydentów "Bezpieczne Leczenie". Fot. Facebook/Naczelna Izba Lekarska
  • W piątek, 4 listopada odbyła się konferencja inaugurująca akcję "Bezpieczne Leczenie"
  • Akcję organizuje Porozumienie Rezydentów pod patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej. Do akcji dołączyły IFMSA Poland i Porozumienie Chirurgów Skalpel oraz Okręgowe Komisje Młodego Lekarza i część regionalnych struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
  • Kampania ma przybliżać założenia systemu no-fault. W tej chwili trwają prace nad tym zagadnieniem, które ma przybrać formę ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta
  • Akcja rezydentów będzie realizowana m.in. poprzez działalność informacyjną w Internecie, na konferencjach i w mediach
  • Lekarze piszą o trzech filarach bezpiecznego leczenia: funduszu kompensacyjnym zdarzeń medycznych, systemie rejestracji zdarzeń niepożądanych i zmianie zasad odpowiedzialności personelu medycznego

Jak pomóc pacjentowi, a nie - bronić się w sądzie

Anna Krawczyk z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland podczas piątkowej konferencji inaugurującej projekt lekarzy rezydentów "Bezpieczne Leczenie" zaznaczyła, że w trakcie wymian i stypendiów międzynarodowych toczą się między studentami rozmowy o systemach opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach.

- Kiedy dyskutujemy i porównujemy, to po prostu zazdrościmy tego, bo zaczynamy się zastanawiać, czy nasz system dba o nas jako o personel medyczny i czy dba o pacjentów - dodała.

- Mówi się o tym, że coraz częściej studenci, młodzi lekarze wyjeżdżają za granicę. Chciałabym powiedzieć, że to nie jest tak, że my nie chcemy leczyć w Polsce. Bardzo często jest tak, że do takich decyzji zmusza nas system. W trakcie zajęć na studiach wielokrotnie słyszałam, co mam zrobić, żeby nie trafić do więzienia. Chciałabym, żebyśmy uczyli się medycyny pod kątem tego, jak najlepiej pomóc pacjentowi, a nie jak najlepiej potencjalnie obronić się w sądzie, kiedy będzie rozprawa - dodała Krawczyk.

Lekarzom zależy na leczeniu ludzi, a nie na "papierologii"

Reprezentantka IFMSA-Poland odniosła się do kwestii dokumentacji medycznej.

- Szacuje się, że 80 procent pracy lekarza to jest wypełnianie dokumentacji. Rodzi się pytanie, czy ta dokumentacja jest robiona dla pacjenta, żeby lepiej go leczyć, dla nas, dla personelu - a ile z tej dokumentacji jest dla prokuratora? - pytała.

- Chcielibyśmy nasz czas poświęcać dla pacjenta. Chcielibyśmy móc skupiać się na rzeczach najważniejszych, bo nam zależy na tym, żeby leczyć ludzi, a nie na tym, żeby bać się o naszą przyszłość - stwierdziła Krawczyk.

- Dlatego, jako studenci już teraz widzimy to, że jest lęk. Jesteśmy straszeni, wiemy o tym, że mogą nas czekać konsekwencje, a chcielibyśmy czuć się dobrze w naszym systemie i po prostu móc robić to, co do nas należy - podsumowała.

Bezpieczne Leczenie. Co to za akcja?

Trwają prace Naczelnej Izby Lekarskiej nad jej własnym projektem ustawy o poprawie jakości w ochronie zdrowia i zwiększeniu bezpieczeństwa pacjenta. Założeniem ustawy jest wprowadzenie w Polsce systemu no-fault, który miałby zmienić zasady odpowiedzialności i sposobu przyznawania odszkodowań. Temat, jak podkreśla NIL, w środowisku lekarskim pojawia się regularnie.

- Jest to postulat ogromnie ważny i potrzebny, jednak trudny do przedstawienia, ze względu jego złożoność. Nie da się go zawrzeć w prostych hasłach typu: "podnieśmy pensje", "skróćmy kolejki" czy "zwiększmy wycenę świadczeń" - podkreśla Naczelna Izba Lekarska w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Porozumienie Rezydentów pod patronatem Naczelnej Izby Lekarskiej organizuje w związku z tym akcję edukacyjną "Bezpieczne Leczenie". W swoim przedsięwzięciu rezydenci połączyli siły z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Porozumieniem Chirurgów SKALPEL, Okręgowymi Komisjami Młodego Lekarza i częścią regionalnych struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

- Chcemy przybliżyć środowisku medycznemu oraz opinii publicznej wady aktualnego systemu ustalania odpowiedzialności lekarza oraz wypłacania odszkodowań za niepożądane zdarzenia medyczne. Celem kampanii ma być zwiększenie poparcia dla rozwiązań proponowanych przez Naczelną Izbę Lekarską - piszą organizatorzy.

Akcja będzie realizowana poprzez działalność informacyjną w internecie, rozdawanie materiałów edukacyjnych w miejscach pracy i nauki lekarzy, wypowiedzi medialne, uczestniczenie organizatorów w konferencjach jako prelegenci oraz akcje w terenie. - Użyjemy każdego sposobu, by zwrócić uwagę wszystkich na ten istotny problem oraz wyjaśnić jego zawiłości - podsumowują.

Dodajmy, że rządowa projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta po konsultacjach publicznych trafiła w połowie października do Komisji Prawniczej.

- To jest ustawa, która była odpowiedzią na bardzo wiele oczekiwań. Najwięcej się dyskutowało, jaki ma być zakres odpowiedzialności karnej lekarzy, co w ogóle nie jest istotą tego problemu. Istotą no-fault jest to, że błędy nie są zamiatane pod dywan. Powstanie rejestr, do którego zgłoszenie się jest premiowane. Z punktu widzenia pacjenta istotą jest to, że za błąd lekarski nie będzie musiał przez 10 lat albo i więcej dochodzić odszkodowania, tylko będzie szybka procedura, którą zresztą mamy już przetrenowaną na niepożądanych odczynach poszczepiennych - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum