Lekarze rodzinni: system potrzebuje dofinansowania

Autor: PAP, PPOZ/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 13:24

Zwiększenie zakresu badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) poprawiłoby dostęp pacjentów do świadczeń, ale konieczne są większe środki na rozszerzenie diagnostyki - uważają lekarze rodzinni.

Zmiany w finansowaniu POZ zapowiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak podkreślał na początku lutego w wywiadzie dla PAP, mają one "motywować lekarzy rodzinnych do poszerzania diagnostyki, zapraszania do siebie nowych pacjentów i obejmowania opieką całych rodzin": - Przygotowujemy dodatkowy systemem motywacyjny, ale o szczegółach będę informował już po zakończeniu prac - mówił Arłukowicz.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podkreśla, że rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych w POZ jest dobrym rozwiązaniem, ale wymaga zwiększenia środków finansowych: - Konieczna jest także zmiana rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie. Więcej badań w POZ to sposób na skrócenie kolejek do lekarzy.

Także lekarze rodzinni z warszawskich poradni POZ, z którymi rozmawiała PAP, podkreślają, że bez pieniędzy na dodatkowe badania rozszerzenie ich zakresu nie przyniesie oczekiwanego efektu.

- To nie jest tak, że lekarze rodzinni specjalnie odsyłają pacjentów do specjalistów. W tej chwili lekarze rodzinni nie mają uprawnień do zlecania kosztownych badań. Nawet jakby chcieli je zlecić, to nie mogą, bo przepisy jasno określają wykaz, muszą więc kierować pacjentów do poradni specjalistycznych. Oczywiście w POZ można wykonywać więcej badań, ale potrzeba na to dodatkowych pieniędzy - powiedział PAP lekarz jednej z warszawskich poradni POZ.

Obecnie lekarz POZ otrzymuje z NFZ tzw. stawkę kapitacyjną za każdego pacjenta, który jest do niego zapisany. Podstawowa stawka to 96 zł rocznie na jednego pacjenta, ale za seniorów i dzieci NFZ płaci więcej.

Czyt. też: Jak zmieniać POZ, by skrócić kolejki do specjalistów - wyniki naszej ankiety

Z kolei lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia przedstawili swoje postulaty podczas spotkania z zespołem prezydenckim odpowiedzialnym za sektor zdrowia (18 lutego).

- Kilkugodzinne spotkanie, w którym uczestniczyli lekarze z PPOZ oraz minister Irena Wóycicka i doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg miało na celu zapoznanie Prezydenta RP z problemami (...) w sektorze ochrony zdrowia widziane oczami lekarzy, czyli świadczeniodawców, którzy na co dzień doświadczają skutków kadencyjnej, źle prowadzonej polityki zdrowotnej" - informuje PPOZ.

Poruszono m.in. kwestie dokończenia reform z lat 90, celowość i skutki planowanego "wprowadzenia" do POZ pediatrów i internistów,  potrzebę wzmocnienia roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia poprzez: rozszerzenie jego kompetencji  terapeutycznych i diagnostycznych, wprowadzenie krótkiej ścieżki porady specjalistycznej dla POZ oraz zmiany finansowe i organizacyjne. Szczególną uwagę poświęcono niedoborom kadry w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Zmiany, jakich oczekuje środowisko lekarzy rodzinnych, to rozwiązanie problemu długich kolejek do lekarzy wąskich specjalizacji. Można jednak osiągnąć w tej kwestii zadowalające wyniki poprzez rozszerzenie zakresu terapeutycznego i diagnostyki w podstawowej opiece zdrowotnej wraz ze zmianami finansowania POZ - mówiła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum