Lekarze rodzinni: interwencja państwa może pomóc zmienić nawyki zakupowe i żywieniowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2020 11:59

Z nadzieją przyjmujemy projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jest to jeden z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw - ocenia Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców.

FOT. PTWP

Organizacja akcentuje, że zmiany gospodarcze i polityczne, a w ich następstwie modyfikacja stylu życia powodują, że dostępność do żywności jest coraz lepsza, podczas gdy aktywność fizyczna maleje.

Lekarze zauważają, że szeroka dostępność wysokokalorycznych i dosładzanych produktów o atrakcyjnym wyglądzie i smaku przyciąga zarówno dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo - jak wskazują - szeroki dostęp do reklamy stymuluje potrzeby zakupowe u konsumentów. Efektem tego jak nadmiar spożywanych kalorii pochodzących z węglowodanów.

Tymczasem, jak podkreślają, stały nadmiar węglowodanów powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu, w efekcie których pojawia się m.in. otyłość.

Lekarze oceniają, że sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż już nie tylko otyłość u dorosłych jest problemem a jej skutki tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne choroby cywilizacyjne. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie.

- Jako lekarze rodzinni widzimy to podczas udzielania świadczeń, a szczególnie uwidacznia się to przy bilansach zdrowia dzieci - wskazali.

- Nie możemy bezczynnie czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli i system ochrony zdrowia nie będzie w stanie zabezpieczyć świadczeń zdrowotnych spowodowanych otyłością i jej następstwami, dlatego podejmujemy działania edukacyjne podczas wizyt w gabinecie lekarskim - dodali.

Lekarze zaznaczają, że działania te nie są w stanie, w krótkim czasie, przynieść zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych.

- Tu potrzebna jest interwencja państwa. Z nadzieją przyjmujemy projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jest to jeden z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw. Pozyskane dzięki tej ustawie środki należy przeznaczyć na działania edukacyjne, profilaktyczne i szybkie wykrywanie chorób cywilizacyjnych - akcentują.

Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców jest dobrowolną organizacją lekarzy rodzinnych i innych lekarzy działających w kompetencji lekarza rodzinnego będących pracodawcami i prowadzącymi swą działalność w dowolnej formie organizacyjnej.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum