Lekarze rodzinni dostają nakazy pracy w szpitalach zakaźnych. PZ przestrzega przed "zdemolowaniem" POZ

Autor: PZ, JW/Rynek Zdrowia • • 15 października 2020 12:32

Za kilka tygodni podstawowa opieka zdrowotna będzie zdemolowana. Lekarze rodzinni, którzy zostali postawieni na pierwszej linii frontu walki z pandemią, dostają nakazy pracy w szpitalach zakaźnych - alarmuje w czwartek (15 października) Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze rodzinni dostają nakazy pracy w szpitalach zakaźnych. PZ przestrzega przed "zdemolowaniem" POZ
- Nikt się nie zastanawia, kto się zajmie ich pacjentami lekarzy rodzinnych - wskazuje Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. Fot. Fotolia

- Nikt się nie zastanawia, kto się zajmie ich pacjentami - tak Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, komentuje decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego o oddelegowaniu lekarzy POZ do pracy w szpitalu zakaźnym w Ostródzie oraz Elblągu.

Wśród oddelegowanych są członkowie Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców, którego prezes Anna Osowska wystosowała do wojewody wniosek o niewydawanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w stosunku do lekarzy udzielających świadczeń z zakresu POZ oraz uchylenie już wydanych decyzji w stosunku do tych lekarzy.

Także sami oddelegowani lekarze POZ z warmińsko-mazurskiego piszą do wojewody odwołania, argumentując, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez „brak zebrania materiału dowodowego, co do okoliczności uniemożliwiających skierowanie do prac przy zwalczaniu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2”.

- Zgodnie z koncepcją ministra zdrowia, lekarz POZ jest podstawowym ogniwem w łańcuchu podmiotów leczniczych bezpośrednio biorących udział w zwalczaniu epidemii COVID-19 - tłumaczy Anna Osowska. - Sprawna praca lekarza POZ sprawia, że mniej osób zgłasza się do szpitalnych oddziałów ratunkowych z infekcją, a osoby "covid dodatnie" bez nasilonych objawów choroby pozostają pod opieką lekarza rodzinnego. W tej sytuacji kierowanie do pracy w szpitalu zakaźnym zaburza funkcjonowanie systemu - konstatuje. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum