×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze rodzinni dogadali się z NFZ. Postawili kilka warunków. Chodzi m.in. o teleporady i dodatki motywacyjne

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 10:41

Jest porozumienie między lekarzami rodzinnymi a NFZ. Co zakłada? Nie będzie karania za teleporady i planowanych od września nowych zasad finansowania POZ. Jest też kwestia dodatków motywacyjnych za "poprawą poziomu wyszczepialności"

Lekarze rodzinni dogadali się z NFZ. Postawili kilka warunków. Chodzi m.in. o teleporady i dodatki motywacyjne
Lekarze rodzinni dogadali się z NFZ (zdjęcie ilustracyjne)/ Fot. PTWP
  • Konflikt między lekarzami rodzinnymi a Ministerstwem Zdrowia i NFZ eskalował od kilku dni. Po obu stronach padły mocne słowa. Poszło m.in. o teleporady, ale nie tylko
  • W niedzielę, 27 czerwca, udało się wypracować porozumienie. Podpisały je Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie oraz NFZ
  • Porozumienie między NFZ a lekarzami rodzinnymi zakłada realizacje kilku punktów. Fundusz ma się przede wszystkim wycofać z karania POZ za teleporady

Porozumienie Zielonogórskie podpisało 27 czerwca porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca tego roku. 

Lekarze rodzinni dogadali się z NFZ. Porozumienie zakłada realizację kilku warunków

Na jego mocy umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy, a świadczeniodawcy podpiszą w poniedziałek, 28 czerwca, aneksy (ma się to stać do godz. 12.00). Federację reprezentowali prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński, a NFZ p.o. prezesa Filip Nowak.

- Obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń - informuje nas Porozumienie Zielonogórskie.

- Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi - dodają w PZ.

PILNE: Adam Niedzielski o konflikcie z lekarzami rodzinnymi: osiągnęliśmy kompromis. "Odchodzimy od stawki kapitacyjnej"

Co dokładnie zakłada porozumienie między NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim?

  • Jednym z warunków stawianych przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy.
  • W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z Funduszem.
  • Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od liczby udzielonych teleporad.
  • Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19.

Więcej teleporad, mniej pieniędzy? To raczej nie przejdzie

Przypomnijmy, że 25 czerwca weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ, które przewiduje, m.in., że od 1 września zasady premiowania gabinetów POZ miałyby zostać oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń.

NFZ co miesiąc publikowałby informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce. Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymałyby niższe wynagrodzenie.

Na wyższe wynagrodzenie mogłyby liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju.

Za sprawą zawartego 27 czerwca porozumienia, NFZ prawdopodobnie zmieni zarządzenie i wycofa się z powyższych zasad.

Czytaj więcej: NFZ: za leczenie bezpośrednio w gabinecie lekarz POZ dostanie więcej pieniędzy. Przepisy weszły w życie

Teleporady. Nowe zasady uderzą w przewlekle chorych. Lekarze rodzinni ostrzegają: ucierpią osoby z cukrzycą i nadciśnieniem

Nowe zasady dla teleporad. Zmiany forsuje NFZ: więcej teleporad, mniej pieniędzy. NRL ostro: "nieracjonalne rozwiązanie"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze