Lekarze rezydenci: pójdziesz z nami?

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 15 września 2016 18:56

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na potrzeby kampanii obrazującej sytuację młodych lekarzy przygotowało 2-minutowy film rozpowszechniany na youtube.

Lekarze rezydenci: pójdziesz z nami?
Lekarz powinien być wykształcony, wypoczęty, odpowiednio wynagradzany... Fot. Fotolia

Lektor tłumaczy: - Lekarz powinien być wykształcony, wypoczęty, odpowiednio wynagradzany oraz mieć czas na skupienie się na pacjencie i jego problemie.

- Rzeczywistość to niskie wynagrodzenie - 14 zł za godzinę, zbyt długi nieunormowany czas pracy, niska jakość kształcenia lekarzy rezydentów. Lekarz rezydent pracuje często 300 czy 400 godzin miesięcznie.

W ten sposób rezydenci zachęcają do wzięcia udziału w planowanej na 24 września manifestacji przedstawicieli zawodów medycznych w Warszawie. - Pójdziesz z nami? - pada pytanie kończące filmik.

To już kolejna - oryginalna w pomyśle - akcja Porozumienia Rezydentów, która ma zwrócić uwagę na ich problemy.

W ramach akcji "Adoptuj Posła" lekarze rezydenci spotkali się z ponad 120 parlamentarzystami, przedstawiając im swoje postulaty i merytoryczne ich uzasadnienie. 99 procent z nich uznało, że postulaty lekarzy rezydentów są słuszne i ich sytuacja musi ulec zmianie. Postulaty dotyczyły m.in. podwyższenia wynagrodzeń. W efekcie zostało złożonych ponad 20 interpelacji przez polityków wszystkich ugrupowań.

"Z ubolewaniem stwierdzamy, że ta bezprecedensowa kampania społeczna zakończyła się porażką" - uznało Porozumienie w komunikacie dla mediów w maju tego roku.

W maju rozpoczęli akcję wysyłania symbolicznych recept do decydentów.

Na receptach (wzory były na facebook'u), które protestujący lekarze wysyłali do ministra Radziwiłła, Porozumienie Rezydentów przepisało m.in. "Podjęcie wszystkich możliwych działań i inicjatywy ustawowej zmiany wynagrodzeń lekarzy: lekarze rezydenci - dwie średnie krajowe. D.S. 2x średnia krajowa, raz w miesiącu, podczas pracy na etacie lekarza rezydenta. Od zaraz".

W czerwcu Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciło się w liście otwartym do kolegów - lekarzy specjalistów - o wsparcie w trakcie planowanej na 24 września manifestacji porozumienia różnych związków zawodowych pracowników sektora ochrony zdrowia.

Film na youtube: www.youtube

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum