Lekarze rezydenci kontra minister zdrowia. Nikt nie chce ustąpić

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 04 września 2017 09:24

Lekarze rezydenci chcą podwyżek i zmian, które zapewnią pacjentom i im samym bezpieczeństwo. Mimo że 2 października planują protest głodowy, minister zdrowia nie chce podjąć rozmów nt. zwiększenia płac.

Lekarze rezydenci kontra minister zdrowia. Nikt nie chce ustąpić
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak alarmują młodzi medycy, pracują ponad siły, a ich zarobki często nie przekraczają 2 tys. zł miesięcznie.

Grzegorz Kulikowski, lekarz rezydent medycyny rodzinnej, podaje przykład z "własnego podwórka" - zaczął pracę w piątek o godz. 8 i skończy ją 55 godzin później, z czego 51 godzin spędzi w trzech różnych pracach, a 4 godziny zajmą mu dojazdy.

Na umowie rezydenckiej wielu nie zarobi nawet 2 tys. zł, pozostali dostaną niewiele ponad tę kwotę. Wyznawców mitu lekarza - oligarchy może to wprawić w osłupienie - pisze Dziennik Łódzki.

Ostatnie spotkanie Porozumienia Rezydentów OZZL z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem odbyło się 31 sierpnia br. Rozmowy zostały jednak zerwane, ponieważ strona rządowa odmówiła rozmów nt. podwyżek innych niż te zagwarantowane ustawą o ustalaniu minimalnych wynagrodzeń.

Lekarze planują protest głodowy 2 października. Ma być on połączony z akcją oddawania krwi, co oznacza, że tego dnia krwiodawców nie będzie w pracy. Lekarze zaznaczają jednocześnie, że akcja będzie tak dopracowana, by pacjenci nie pozostali bez opieki.

Minister Konstanty Radziwiłł pytany o zapowiedź strajku głodowego rezydentów, ocenił, że "jest to forma nieadekwatna do sytuacji". - Rozumiem ich niezadowolenie i oczekiwania, ale wydaje się, że tego typu akcje można rezerwować na sytuacje bardziej ekstremalne, w których dzieją się rzeczy dramatyczne; ta sytuacja tego nie uzasadnia - stwierdził.

Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, po czwartkowym (31 sierpnia) spotkaniu Porozumienia z ministrem podtrzymuje postulaty środowiska - dwie średnie krajowe dla lekarza niespecjalisty i trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty.

Zrzeszenie powstało Porozumienie Rezydentów powstało jeszcze w 2007 r. jako wyraz niezgody na ówczesne warunki pracy. Lekarzom udało się wtedy przekonać rząd do częściowej realizacji swoich postulatów.

Młodzi lekarze przedstawili swoje postulaty w deklaracji programowej, którą przypominali m.in. w 2016 r.

Te postulaty to:
- zadbanie o jakość kształcenia specjalizacyjnego,
- przestrzeganie prawa w trakcie szkolenia specjalizacyjnego,
- wzrost wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów,
- uregulowanie kwestii dyżurów medycznych - aktualne przepisy utrudniają kompleksowe przygotowanie do zawodu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze