Lekarze: protest pieczątkowy nie zostanie przerwany

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 19:01

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia i środowisko lekarzy skupione wokół portalu Konsylium 24 pozytywnie oceniają propozycje zmian w ustawie refundacyjnej przedstawione przez ministra zdrowia, jednak nie przerwą protestu pieczątkowego.

Jak tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (9 stycznia) Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, nie zniknęły przesłanki, które sprawiły, że lekarze rozpoczęli swój protest.

- Nadal nie możemy w 100 proc. stwierdzić statusu ubezpieczeniowego pacjenta. Nadal nie posiadamy żadnego narzędzia, które pozwalałoby nam wpisywania zakresu odpłatności za lek - mówił Krajewski. Dodał, że lekarze mogą jedynie wypisywać zaświadczenia potwierdzające chorobę przewlekłą.

- Wciąż rekomendujemy przybijanie pieczątek "Refundacja do decyzji NFZ" - oświadczył Krajewski. Dodał, że lekarze pieczątką przykrywają pola, których i tak nie mają możliwości wypełnić. Organizacje rekomendują też lekarzom wpisywanie na receptach międzynarodowych nazw leków.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, prezesa OZZL, nowe przepisy spowodowały, że dużo leków wykluczono z refundacji. Jak tłumaczy, refundacja została ograniczona do wskazań producentów, tymczasem producentom nie opłaca się rejestrować leków w wielu wskazaniach.

- Dlatego będziemy wpisywać nazwy międzynarodowe, żeby lek mógł być refundowany we wskazaniach klinicznych, a nie tylko we wskazaniach zarejestrowanych przez producentów farmaceutyków - wyjaśniał Bukiel.

Dodał, że dzięki protestowi lekarzy i wpisywaniu międzynarodowych nazw leków, każdy pacjent otrzyma lek po najniższej cenie, bo aptekarz ma obowiązek wydania najtańszego zamiennika.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum