Lekarze-posłowie zaapelowali do rządu o działania ws. koronawirusa. "Jesteśmy w dramatycznej sytuacji"

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia01 grudnia 2021 15:43

- Żądamy podjęcia stanowczych i niezwłocznych działań ratujących zdrowie i życie Polek i Polaków. W każdym tygodniu umierają tysiące obywateli. Tylko natychmiastowe decyzje mogą przerwać ten proces - lekarze-posłowie opozycji zaapelowali do rządu w sprawie pandemii koronawirusa.

Posłowie-lekarze opozycji zaapelowali do rządu w sprawie pandemii koronawirusa Fot. FB
  • W środę (1 grudnia), z inicjatywy prof. Wojciecha Maksymowicza, posła Polski 2050, lekarze-posłowie opozycji zwrócili się z apelem do rządu
  • - Jesteśmy w strasznie dramatycznej sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę osób chorych i najbardziej dramatycznej, że tak wielu Polaków umiera - podkreślał prof. Maksymowicz
  • Politycy apelowali o konkretne działania mające na celu usprawnienie walki z koroanwirusem

Apel posłów-lekarzy do rządu w sprawie działań odnośnie koronawirusa

- My lekarze-posłowie na Sejm Rzeczypospolitej, żądamy podjęcia stanowczych i niezwłocznych działań ratujących zdrowie i życie Polek i Polaków. W każdym tygodniu umierają tysiące obywateli. Tylko natychmiastowe decyzje mogą przerwać ten proces - napisali w apelu do rządu lekarze-posłowie.

- Liczba szczepień, testów na koronawirusa i całość dotychczasowych działań rządu nie zapewniają bezpieczeństwa Polkom i Polakom. Apelujemy o wprowadzenie skutecznych rozwiązań, które dają podstawę prawną do prowadzenia działań proponowanych przez Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelną Radę Lekarską oraz Radę Medyczną przy premierze - czytamy w apelu przedstawionym na konferencji prasowej.

- Jesteśmy w strasznie dramatycznej sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę osób chorych i najbardziej dramatycznej, że tak wielu Polaków umiera. Jesteśmy w pierwszej piątce świata, jeżeli chodzi o bezwzględną liczbę, jako jedyny kraj z Unii Europejskiej, który znalazł się na czele - podkreślał na konferencji prof. Wojciech Maksymowicz z Polska 2050.

- To strasznie nas porusza, nas lekarzy, dlatego postanowiliśmy przekazać swoje stanowisko społeczeństwu i kolejny raz zaapelować do władz, do rządu o właściwe rozwiązania - dodawał.

Czytaj: Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Krytyczna sytuacja szpitali dziecięcych w Polsce. OZZL zwołuje nadzwyczajne spotkanie

Koronawirus. "Najważniejsze w walce z epidemię jest zapobieganie zakażeniu"

- Najważniejsze w walce z epidemię jest zapobieganie zakażeniu. Żeby zapobiec zakażeniu, trzeba przede wszystkim mieć skuteczny wywiad epidemiczny, testowanie, a potem kwarantannę. To zapobiegnie rozpowszechnianiu się epidemii - mówił Andrzej Sośnierz.

- Jeżeli w ciągu jednego dnia umiera 500 osób, to znaczy, że około 2-3 tygodnie temu zakaziło się tego dnia 50-60 tys. osób, a wykrywanych było nawet nie połowa. W wyniku nieskutecznego działania w wykrywaniu zakażonych epidemia się rozszerza, co pociąga za sobą zgony - tłumaczył poseł.

- Stąd mój kolejny apel o skuteczne przeprowadzenie całego dochodzenia epidemicznego i udostępnienie testów nie tylko dla osób objawowych, bo istotniejsze jest wykrywanie osób bezobjawowych. Testujmy za darmo wszystkich, którzy są z kręgu podejrzanych oraz osoby, które chcą bez skierowania udać się na test - apelował Sośnierz.

- Jesteśmy na 98. miejscu na świecie, jeżeli chodzi o liczbę testów wykonanych na milion populacji - dodał Wojciech Maksymowicz.

Czytaj: Od dziś wzmożone kontrole sanepidu w sklepach, hotelach i restauracjach

Ogromne straty aptek przez darmowe szczepienia na grypę

"Ważne słupki poparcia, a nie zdrowie Polek i Polaków"

- Spotkaliśmy się tu całą opozycją i mówimy jasno do rządu Prawa i Sprawiedliwości: pokażcie ustawę, którą wspólnie napiszemy. Wam zależy przede wszystkim na tym, żeby słupki poparcia wam nie spadały. Wam nie zależy na tym, żeby zdrowie i życie Polaków było bezpieczne - mówił Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej.

- My dajemy wam pomysły, dajemy wam przykłady, co należy robić, ale wy tego nie chcecie robić, ponieważ to są niepopularne decyzje. Ale to są decyzje, które chronią zdrowie i życie pacjentów - dodawał.

- Apelujemy do rządu. My tutaj wszyscy, jak stoimy, poprzemy dobrą ustawę, która będzie dbała o życie i zdrowie pacjentów. Niestety Prawo i Sprawiedliwość dba o słupki poparcia, a nie o zdrowie i życie Polek i Polaków - zaapelował poseł Lubczyk.

Czytaj: Lubnauer w Sejmie: Oskarżam Was o 170 tys. dodatkowych, nadmiarowych zgonów

Omikron rozprzestrzenia się. Już 44 potwierdzone zakażenia w 11 krajach UE

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum