Lekarze ostrzegają: jesteśmy blisko selekcji pacjentów

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 16 października 2020 11:54

Lekarze zastanawiają się już nie czy, ale kiedy dojdzie do selekcji pacjentów. Jak mówi jeden z anestezjologów w "Dzienniku Bałtyckim" można wyprodukować mnóstwo respiratorów, ale człowieka, który będzie umiał je obsługiwać, nie da się "wyprodukować" w pół roku.

Lekarze ostrzegają: jesteśmy blisko selekcji pacjentów
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Dodaje: - Przez brak wytycznych pracujemy po partyzancku. I żyjemy w potężnym stresie, działając na zasadzie prowizorki. Ludzie będą umierać. My o tym dobrze wiemy, należy jeszcze uprzedzić społeczeństwo.

Anestezjolog z jednego z pomorskich szpitali (zastrzega anonimowość) krótko relacjonuje sytuację na oddziale - na trzech łóżkach respiratorowych dla chorych z COVID-19 leży już dwóch pacjentów. Jeden z nich ma powyżej 80 lat, obciążony wieloma chorobami. Tymczasem na zapełnionym do ostatniego łóżka oddziale zakaźnym szpitala jest kilka osób, których stan może się w każdej chwili pogorszyć. Lekarz zastanawia się co będzie, jeśli jeszcze przywiozą np. czterdziestolatka, który załamał się w trzy godziny i matkę trojga nieletnich dzieci? Kogo wybrać? Trzeba zawczasu zastanowić się kogo ratować.

Dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego tłumaczy, że w medycynie katastrof istnieje coś takiego, jak zasady selekcji, których celem jest minimalizacja liczby ofiar. Jak mówi, obecnie mamy stan klęski, nie ogłoszony, jednak już w poszczególnych podmiotach coraz bardziej widoczny a pytanie o merytoryczne, prawne i etyczne wątpliwości związane z selekcją chorych staje się pilne.

Dr Jędrzejczyk ma nadzieję, że MZ odpowie na takie pytania przy wsparciu nie tylko prawników, ale też zespołu konsultantów oraz ewentualnie specjalistów od etyki medycznej i przygotuje dla lekarzy, ratowników i pielęgniarek odpowiednie wskazówki.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum