Lekarze o stażu podyplomowym. "To relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny". Są i inne opinie

Autor: oprac. IB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia26 października 2021 17:55

Po dzisiejszych informacji o przygotowaniach do likwidacji lekarskiego stażu podyplomowego w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy środowiska lekarskiego. Przedstawiamy niektóre z nich.

Lekarze dzielą się opiniami na temat likwidacji stażu podyplomowego For. Shutterstock

"Skrócenie ścieżki zawodowej to krok w dobrą stronę ale nie wiem czemu zamiast bezsensownego 6 roku (podpieranie ścian) likwiduje się staż (jak ktoś chce to sie dużo nauczy). I najpierw zróbcie coś z przeładowanym do granic szegółowymi pierdołami programem studiów lekarskich - napisał na Twitterze Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej (kiedyś Porozumienie Rezydentów OZZL

"Likwidacja stażu "przyspiesza" wejście specjalistów na rynek tylko przez jeden rok, w którym pierwsza tura nie będzie miała stażu" - ocenia na TT przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

"Min. @Radziwill_K przywraca staż podyplomowy bo jest ważny... Min. @a_niedzielski go likwiduje..... Można prosić Pana Wojewodę o komentarz...." - napisał Michał Bulsa, z Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczacy Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL.

"Pozostałością z tamtego okresu jest przeniesienie "Egzaminu lekarskiego kończącego staż podyplomowy" (LEPu) na koniec studiów. Bo stażu podyplomowego miało już od wielu wielu lat nie być. Dlatego, bo to relikt z minionej epoki, o ile nie z czasów pańszczyzny wręcz. Strata czasu." - ocenił neurolog i neurochirurg Tomasz Skajster.

"Ja pamiętam staż jako okres intensywnej praktycznej nauki zawodu. Może dlatego, że staż odbywałem w powiatowym ZOZ-ie (zespół opieki zdrowotnej: szpital, przychodnie AOS i POZ), w którym nota bene pracuję do dziś" - napisał w odpowiedzi Krzysztof Bukiel.

"Szanowni Państwo, odpowiem jako lekarz kończący staż - w obecnym systemie ten etap jest kluczowy. Wpychanie na siłę, na szybko młodych lekarzy do systemu to błąd. Stażystom płaci wojewoda - chodzi o pieniądze, szukacie Państwo oszczędności kosztem jakości, prawda?" - napisał odpowiadając ministrowi zdrowia Mateusz Szulca, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum