Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia23 listopada 2021 13:25

W wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Olsztynie poradnia ortopedyczna nie będzie funkcjonować do końca stycznia 2022 roku. Powodem jest brak lekarzy specjalistów. Dotychczasowi lekarze nie przedłużyli kontraktów.

Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię
Szpital potrzebuje lekarzy ortopedów. Fot. Shutterstock
  • Szpital specjalistyczny w Olsztynie zostanie bez poradni ortopedycznej. Wszystko z powodu braku lekarzy
  • Zdaniem zastępcy placówki ds. lecznictwa dra Jerzego Górnego powodem rezygnacji dotychczasowych lekarzy była chęć znacznych podwyżek. Jednak szpital nie był w stanie ich zapewnić
  • Niektórzy z lekarzy specjalistów przenieśli się do szpitala w Działdowie. Jak zapewnia dyrekcja olsztyńskiej placówki, gdy znajdą się lekarze, wszystko wróci do normy

Sprawdź: Dramat na SOR: 100 pacjentów z udarami, zawałami i dusznościami. Inne szpitale są covidowe

W szpitalu covidowym więcej chorych niż łóżek. Brakuje pielęgniarek i lekarzy

Szpital w Olsztynie bez lekarzy ortopedów

Jak opisuje RMF FM, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie został bez lekarzy ortopedów. Chcąc przywrócić funkcjonowanie oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz przychodni ortopedycznej, szpital koniecznie musi zatrudnić specjalistów. Dotychczasowi lekarze nie przedłużyli kontraktów. Powodem była chęć podwyżki.

-  Lekarze chcieli znacznie większej podwyżki, a szpitala nie było na to stać. Ogłosiliśmy drugi konkurs. Wydaje nam się, że warunki są korzystne, a nawet konkurencyjne w porównaniu z innymi specjalnościami – powiedział RMF FM zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr Jerzy Górny.

Niektórzy z lekarzy odeszli do placówki w Działdowie. Zdaniem dra Górnego lekarzom jest łatwiej pracować w mniejszych szpitalach i przeprowadzać zaplanowane wcześniej zabiegi, niż pełnić dyżury "na ostro".

W rozmowie z RMF FM, dyrekcja placówki zapewnia, że nie wyobraża sobie funkcjonowania tak dużego szpitala bez oddziału ortopedii. Obecnie jest on zawieszony do końca miesiąca, z kolei funkcjonowanie przychodni wstrzymano do końca stycznia 2022 roku. Jednak, gdy znajdą się lekarze, wszystko powinno powrócić do normy.

Czytaj: Szpital wojewódzki wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały do odwołania

Masowo wzrośnie liczba zwolnień lekarskich. W rynek pracy uderzy wypalenie zawodowe

Przeciążenie szpitali w Polsce

Przypomnijmy, szpitale w niektórych polskich miastach są znacznie przeciążone. Częstym powodem takiego zjawiska jest przekształcanie oddziałów w covidowe. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w szpitalu powiatowym w Chrzanowie w woj. małopolskim, gdzie podjęto decyzję o utworzeniu czwartego pododdziału covidowego.

- W tym celu przekwalifikowano Oddział Urologii, przez co nastąpiło wstrzymanie przyjęć na ten oddział do odwołania - informuje Gazeta Krakowska. 

Na zamienionym w covidowy oddziale urologii jest obecnie 25 łóżek. Natomiast łącznie szpital Chrzanowie ma 115 łóżek covidowych. Jak dotąd na covidowe przekształcono oddziały pulmonologii, kardiologii oraz chirurgii.

Z kolei w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu wstrzymano przyjmowanie pacjentów covidowych z całego województwa. Dyrektor placówki wyjaśnił, że kadra "nie wytrzymuje". Według ustaleń z wojewodą  inne szpitale w Kujawsko-Pomorskiem miały mieć zabezpieczone łóżka covidowe, by nie obciążać Grudziądza. W poprzednich falach pandemii był on wiodącą placówką.

Czytaj: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Chorych dwa razy więcej. Oddziały szpitalne na granicy wydolności

Oddział covidowy zamiast urologii. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum