Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia23 listopada 2021 13:25

W wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Olsztynie poradnia ortopedyczna nie będzie funkcjonować do końca stycznia 2022 roku. Powodem jest brak lekarzy specjalistów. Dotychczasowi lekarze nie przedłużyli kontraktów.

Szpital potrzebuje lekarzy ortopedów. Fot. Shutterstock
  • Szpital specjalistyczny w Olsztynie zostanie bez poradni ortopedycznej. Wszystko z powodu braku lekarzy
  • Zdaniem zastępcy placówki ds. lecznictwa dra Jerzego Górnego powodem rezygnacji dotychczasowych lekarzy była chęć znacznych podwyżek. Jednak szpital nie był w stanie ich zapewnić
  • Niektórzy z lekarzy specjalistów przenieśli się do szpitala w Działdowie. Jak zapewnia dyrekcja olsztyńskiej placówki, gdy znajdą się lekarze, wszystko wróci do normy

Sprawdź: Dramat na SOR: 100 pacjentów z udarami, zawałami i dusznościami. Inne szpitale są covidowe

W szpitalu covidowym więcej chorych niż łóżek. Brakuje pielęgniarek i lekarzy

Szpital w Olsztynie bez lekarzy ortopedów

Jak opisuje RMF FM, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie został bez lekarzy ortopedów. Chcąc przywrócić funkcjonowanie oddziału ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz przychodni ortopedycznej, szpital koniecznie musi zatrudnić specjalistów. Dotychczasowi lekarze nie przedłużyli kontraktów. Powodem była chęć podwyżki.

-  Lekarze chcieli znacznie większej podwyżki, a szpitala nie było na to stać. Ogłosiliśmy drugi konkurs. Wydaje nam się, że warunki są korzystne, a nawet konkurencyjne w porównaniu z innymi specjalnościami – powiedział RMF FM zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr Jerzy Górny.

Niektórzy z lekarzy odeszli do placówki w Działdowie. Zdaniem dra Górnego lekarzom jest łatwiej pracować w mniejszych szpitalach i przeprowadzać zaplanowane wcześniej zabiegi, niż pełnić dyżury "na ostro".

W rozmowie z RMF FM, dyrekcja placówki zapewnia, że nie wyobraża sobie funkcjonowania tak dużego szpitala bez oddziału ortopedii. Obecnie jest on zawieszony do końca miesiąca, z kolei funkcjonowanie przychodni wstrzymano do końca stycznia 2022 roku. Jednak, gdy znajdą się lekarze, wszystko powinno powrócić do normy.

Czytaj: Szpital wojewódzki wstrzymuje przyjęcia na dwa oddziały do odwołania

Masowo wzrośnie liczba zwolnień lekarskich. W rynek pracy uderzy wypalenie zawodowe

Przeciążenie szpitali w Polsce

Przypomnijmy, szpitale w niektórych polskich miastach są znacznie przeciążone. Częstym powodem takiego zjawiska jest przekształcanie oddziałów w covidowe. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w szpitalu powiatowym w Chrzanowie w woj. małopolskim, gdzie podjęto decyzję o utworzeniu czwartego pododdziału covidowego.

- W tym celu przekwalifikowano Oddział Urologii, przez co nastąpiło wstrzymanie przyjęć na ten oddział do odwołania - informuje Gazeta Krakowska. 

Na zamienionym w covidowy oddziale urologii jest obecnie 25 łóżek. Natomiast łącznie szpital Chrzanowie ma 115 łóżek covidowych. Jak dotąd na covidowe przekształcono oddziały pulmonologii, kardiologii oraz chirurgii.

Z kolei w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu wstrzymano przyjmowanie pacjentów covidowych z całego województwa. Dyrektor placówki wyjaśnił, że kadra "nie wytrzymuje". Według ustaleń z wojewodą  inne szpitale w Kujawsko-Pomorskiem miały mieć zabezpieczone łóżka covidowe, by nie obciążać Grudziądza. W poprzednich falach pandemii był on wiodącą placówką.

Czytaj: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Chorych dwa razy więcej. Oddziały szpitalne na granicy wydolności

Oddział covidowy zamiast urologii. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum