×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze krytycznie o pomyśle MZ dotyczącym maseczek w aptekach. "To brak konsekwencji"

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, RMF FM23 kwietnia 2023 10:45

- Szpital, przychodnia i apteka to miejsce potencjalnego spotkania i wymiany pacjenta zdrowego z osobą, która przechodzi infekcje. Według mnie w tych trzech miejscach, maseczki powinny być nie tylko zalecane, ale też obowiązkowe - przekonuje w rozmowie z RMF FM prof. Filip Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych.

Lekarze krytycznie o pomyśle MZ dotyczącym maseczek w aptekach. "To brak konsekwencji"
Resort zdrowia rozważa zniesienie obowiązku noszenia maseczek w aptekach Fot. AdobeStock
 • Minister Adam Niedzielski zapowiedział podczas briefingu prasowego w Pile, że resort planuje znieść stan zagrożenia epidemicznego pod koniec czerwca, a wraz z nim rozważa także zniesienie obowiązku noszenia maseczek w aptekach
 • Do pomysłu krytycznie odnieśli się lekarze. - Z jednej strony zachęcamy do ostrożności, z drugiej zwiększamy ryzyko infekcji. Obserwujemy, że wiele osób z infekcją samemu idzie do apteki po potrzebne leki - zwrócił uwagę na antenie RMF FM prof. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
 • Zdaniem ekspertów maseczki w przychodniach, szpitalach i aptekach powinny zostać z nami na stałe

MZ planuje znieść obowiązek maseczek w aptekach. "Zwiększamy ryzyko infekcji"

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce obowiązuje od 16 maja 2022 roku. Minister Adam Niedzielski zapowiedział podczas briefingu prasowego w Pile, że resort zdrowia planuje znieść stan zagrożenia epidemicznego pod koniec czerwca br. Nie wyklucza także, że wraz z nim zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w aptekach.

Jak tłumaczył, pod tym kątem zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia. Jedno będzie dotyczyło stanu epidemicznego, drugie - obowiązujących w tym czasie restrykcji.

- Będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili. Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach, pozostawiając go jeszcze w innych podmiotach leczniczych - wskazał minister.

Podkreślił również, że sytuacja epidemiczna w Polsce poprawiła się i dotyczy to zarówno zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak i zachorowań na grypę. 

Do pomysłu krytycznie odnieśli się lekarze. - Z jednej strony zachęcamy do ostrożności, z drugiej zwiększamy ryzyko infekcji. Obserwujemy, że wiele osób z infekcją samemu idzie do apteki po potrzebne leki - zwrócił uwagę na antenie RMF FM prof. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Szpital, przychodnia i apteka. "W tych miejscach maseczki powinny być obowiązkowe"

To jego zdaniem brak konsekwencji, a maseczki w przychodniach, szpitalach i aptekach powinny wręcz zostać z nami na stałe.

- Jako bardzo dobry pomysł oceniam pozostawienie na stałe obowiązkowych maseczek w szpitalach i przychodniach. Mamy czasami problem z bliskimi odwiedzającymi pacjentów, którzy też przynoszą infekcje. W szpitalach są też osoby z osłabioną odpornością, dla których jest to czasami kwestia życia i śmierci - podkreślił prof. Tomasiewicz. 

Podobnego zdania jest prof. Filip Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. 

- Szpital, przychodnia i apteka to miejsca potencjalnego spotkania i wymiany pacjenta zdrowego z osobą, która przechodzi infekcje. Według mnie w tych trzech miejscach, maseczki powinny być nie tylko zalecane, ale też obowiązkowe - przekonywał ekspert w rozmowie z dziennikarzami radia.

Dodał także, że osobiście rekomenduje, aby osoby z grup ryzyka, czyli starsze i pacjenci z wielochorobowością zakładali maseczki w komunikacji miejskiej, zwłaszcza gdy jest tłok i trwa sezon infekcyjny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze