Lekarze i pielęgniarki będą zapraszani na szkolenie wojskowe. "Chcemy bazować na ich wiedzy"

Autor: • Źródło: PAP09 grudnia 2022 09:56

M.in. lekarze, pielęgniarki, informatycy czy kierowcy, którzy przeszli kwalifikację wojskową, będą zapraszani na szkolenie. Nie jest naszym założeniem, by brali oni udział w szkoleniach poligonowych, chcemy bazować na ich wiedzy i doświadczeniu - podkreślił szef CWBR płk Mirosław Bryś.

Lekarze i pielęgniarki będą zapraszani na szkolenie wojskowe. "Chcemy bazować na ich wiedzy"
Ćwiczenia obejma lekarz, pielęgniarki i sanitariuszy. Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
 • Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła pojęcie pasywnej rezerwy. Wiąże się to z udziałem w ćwiczeniach wojskowych.
 • - Zapraszamy na szkolenie wąską grupę osób, które są po kwalifikacji wojskowej: lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy, informatyków, prawników, weterynarze oraz kierowców" - powiedział w piątek w TVP Info szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji.
 • Ćwiczenia będą trwały do dwóch dni

Nowe wyposażenie wojska

Szef CWBR wyjaśnił, że chodzi o to, aby "tę rzeszę osób zapoznać z nowym uzbrojeniem, które wchodzi na wyposażenie wojska (…), zapoznać z uwarunkowaniami służby wojskowej i nadać przydziały mobilizacyjne tak, aby w czasie zagrożenia mogli wzmocnić obronność państwa polskiego".

- Nie jest naszym założeniem, żeby ci ludzie biegali po pasach ćwiczeń, brali udział w szkoleniach poligonowych, realizowali zadania na strzelnicach w pełnym wymiarze, tak jak to robią np. strzelcy - zapewnił płk Bryś. Podkreślił, że wojsko będzie "bazować na wiedzy i doświadczeniu tych osób".

Wskazał, że specjaliści z branży informatycznej potrzebni są m.in. w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

- Mamy systemy teleinformatyczne, które należy chronić. Należy zapewnić bezpieczny przesył danych - powiedział.

Poinformował, że na dłuższe - dwutygodniowe - ćwiczenia będą powoływane osoby, "które kiedyś służyły w wojsku, mają nadane przydziały mobilizacyjne i znajdują się w pasywnej rezerwie".

- Ta grupa osób będzie przeszkalana na nowe typy uzbrojenia i sprzętu. Kiedyś żołnierze strzelali z karabinka KBK AK, a obecnie na wyposażeniu wojska jest Grot i Beryl, więc musimy na ten karabinek wszystkie osoby przeszkolić. Kiedyś w nikłym stopniu używaliśmy na polu walki drony, obecnie doświadczenia z Ukrainy pokazują, jak wielką rolę odgrywają drony. Musimy naszych rezerwistów przeszkolić z zasad współpracy i współdziałania z dronami - podkreślał szef CWBR.

Przypomniał, że wprowadzane są nowe typy uzbrojenia, nowe czołgi, nowe haubice. "Ten sprzęt cały czas napływa na wyposażenie i musimy rezerwistów, którzy kiedyś służyli w wojsku przeszkolić. To jest jedna duża grupa, które będą poddawane szkoleniu w czasie ćwiczeń" - dodał płk Bryś.

Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem rozporządzenia w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy (nowa forma, wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny) do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze