Lekarze i adwokaci z Polski zbadają zbrodnie wojenne w Ukrainie? Apel NRA
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała o powołanie delegacji adwokacko-lekarskiej złożonej z przedstawicieli państw europejskich - nie wykluczając Rosji - do zbadania zbrodni wojennych w Ukrainie.

- Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało o utworzenie niezależnej od instytucji rządowych delegacji adwokatów i lekarzy do zbadania zbrodni wojennych w Ukrainie
- Przedstawiciele samorządów adwokackich oraz lekarskich z państw europejskich - nie wykluczając przedstawicieli rosyjskich - mieliby zabezpieczyć dowody zbrodni na cywilach
- W poniedziałek - 4 kwietnia - doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował o co najmniej 400 osobach zabitych w Buczy w obwodzie kijowskim
Lekarze i adwokaci zbadają zbrodnie wojenne w Ukrainie?
- Wobec napływających z różnych źródeł informacji o odnalezieniu na opuszczanych przez wycofujące się wojska Federacji Rosyjskiej terenach Ukrainy, w szczególności w okolicy miejscowości Bucza, ciał setek ofiar cywilnych, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej apeluje o utworzenie niezależnej od instytucji rządowych delegacji przedstawicieli samorządów zawodowych adwokatów i lekarzy z państw europejskich, nie wykluczając również udziału adwokatów rosyjskich, w celu zabezpieczenia i utrwalenia dowodów tych zbrodni - napisano w przyjętej we wtorek - 5 kwietnia - uchwale Prezydium NRA.
- Uważamy, że niezależnie od pracy organów Policji i Prokuratury Ukrainy zasadnym jest, aby w badaniu i dokumentowaniu tych czynów uczestniczyli także, wspierając te organy, przedstawiciele niezależnych samorządów zawodowych adwokatów i lekarzy - dodano.
Pod uchwałą podpisał się prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.
Bucza. Wojna w Ukrainie. Zbrodnia pod Kijowem
- Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji - poinformował w poniedziałek - 4 kwietnia - doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.
Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami.
Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.
Unia Europejska powoła zespół dochodzeniowo-śledczy ws. zbrodni w Ukrainie
W poniedziałek - 4 kwietnia - prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa oświadczyła, że m.in. w Buczy prowadzone są śledztwa dotyczące czynów sił rosyjskich, które można uznać za zbrodnie wojenne.
Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)