Lekarze i adwokaci z Polski zbadają zbrodnie wojenne w Ukrainie? Apel NRA

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP05 kwietnia 2022 13:09

Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała o powołanie delegacji adwokacko-lekarskiej złożonej z przedstawicieli państw europejskich - nie wykluczając Rosji - do zbadania zbrodni wojennych w Ukrainie.

Lekarze i adwokaci z Polski zbadają zbrodnie wojenne w Ukrainie? Apel NRA
Zniszczenia po ataku Rosjan w Buczy pod Kijowem Fot. PAP/EPA/Stanislav Kozliuk
  • Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało o utworzenie niezależnej od instytucji rządowych delegacji adwokatów i lekarzy do zbadania zbrodni wojennych w Ukrainie
  • Przedstawiciele samorządów adwokackich oraz lekarskich z państw europejskich - nie wykluczając przedstawicieli rosyjskich - mieliby zabezpieczyć dowody zbrodni na cywilach 
  • W poniedziałek - 4 kwietnia - doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował o co najmniej 400 osobach zabitych w Buczy w obwodzie kijowskim

Lekarze i adwokaci zbadają zbrodnie wojenne w Ukrainie?

- Wobec napływających z różnych źródeł informacji o odnalezieniu na opuszczanych przez wycofujące się wojska Federacji Rosyjskiej terenach Ukrainy, w szczególności w okolicy miejscowości Bucza, ciał setek ofiar cywilnych, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej apeluje o utworzenie niezależnej od instytucji rządowych delegacji przedstawicieli samorządów zawodowych adwokatów i lekarzy z państw europejskich, nie wykluczając również udziału adwokatów rosyjskich, w celu zabezpieczenia i utrwalenia dowodów tych zbrodni - napisano w przyjętej we wtorek - 5 kwietnia - uchwale Prezydium NRA.

- Uważamy, że niezależnie od pracy organów Policji i Prokuratury Ukrainy zasadnym jest, aby w badaniu i dokumentowaniu tych czynów uczestniczyli także, wspierając te organy, przedstawiciele niezależnych samorządów zawodowych adwokatów i lekarzy - dodano.

Pod uchwałą podpisał się prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.

Bucza. Wojna w Ukrainie. Zbrodnia pod Kijowem

- Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji - poinformował w poniedziałek - 4 kwietnia - doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami.

Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

Unia Europejska powoła zespół dochodzeniowo-śledczy ws. zbrodni w Ukrainie

W poniedziałek - 4 kwietnia - prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa oświadczyła, że m.in. w Buczy prowadzone są śledztwa dotyczące czynów sił rosyjskich, które można uznać za zbrodnie wojenne.

Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum