Lekarze chcą zmian na receptach. Jest apel do ministra zdrowia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia27 października 2022 14:15

Lekarze apelują o zdjęcie z nich obowiązku określania poziomu refundacji na receptach. - Obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej, a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes NRL w piśmie do ministra zdrowia. Medycy chcą  uproszczenia systemu refundacji oraz automatyzacji tego procesu.

Lekarze chcą zmian na receptach. Jest apel do ministra zdrowia
Lekarze chcą zmian na receptach. Jest apel do ministra zdrowia Fot. AdobeStock
  • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski w piśmie do szefa resortu zdrowia zwraca uwagę na ogromne koszty związane z określeniem błędnej refundacji na receptach
  • - Tylko w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku straty budżetu, z tytułu nienależnej refundacji jedynie w zakresie dopasowania stopnia refundacji do podstawowych danych wyniosły prawie 9 mln zł - podkreśla 
  • Przypomina również, że obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej, a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej 
  • Dlatego wzywamy do wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia działań naprawczych polegających na uproszczeniu procesu refundacji, całkowitej jego automatyzacji oraz zdjęcia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy

Lekarze chcą zmian w systemie określania refundacji na receptach

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia o uproszczenie procesu refundacji, całkowitej jego automatyzacji oraz zdjęcia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy.

Łukasz Jankowski w piśmie do szefa resortu zdrowia przypomina, że z udostępnionych NRL przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych wynika, że "utrzymywanie obecnie funkcjonującego systemu określania stopnia refundacji na receptach skutkuje istotnymi stratami finansowymi Skarbu Państwa".

- Tylko w okresie od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku straty budżetu, z tytułu nienależnej refundacji jedynie w zakresie dopasowania stopnia refundacji do podstawowych danych (wiek, płeć pacjenta) wyniosły prawie 9 mln zł - podkreśla prezes Jankowski.

I w związku z tym przekonuje: "Wobec powyższego jednoznacznie stwierdzić należy, że uproszczenie zasad refundacji i informatyzacja całego procesu w oparciu o dostępne dane systemowe, a co za tym idzie całkowite zdjęcie obowiązku określania refundacji przez lekarzy, przyniosłoby Skarbowi Państwa wielomilionowe oszczędności".

"Pilna potrzeba automatyzacji systemu określania refundacji". Błędy kosztują miliony

Jankowski podsumowuje, że potrzeba zmian i automatyzacji systemu określania refundacji jest pilna, bo pozwoli "zapobiec wielomilionowym stratom finansowym w kolejnych latach".

- Środowisko lekarskie od dawna i konsekwentnie zgłasza postulaty, w myśl których lekarze nie powinni określać stopnia refundacji. Wszystkie dotychczas, przedstawiane przez medyków argumenty pozostają w tej sprawie aktualne - podkreśla szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

I przypomina, że obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej, "a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej".

- Argument ten jest przede wszystkim istotny z punktu widzenia interesów pacjenta - dodaje.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum