Lekarze chcą spotkania z Andrzejem Dudą. Opowiedzą o zarobkach, etatyzacji i centralizacji

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/OZZL16 lipca 2021 09:18

Zarząd krajowy OZZL jest gotowy na spotkanie z Andrzejem Dudą. To odpowiedź związku na słowa Bogny Janke z Kancelarii Prezydenta RP o otwartości głowy państwa na spotkania z lekarzami. Lekarze chcą rozmawiać o pogarszającej się sytuacji w ochronie zdrowia

Pałac prezydencki w Warszawie. Czy dojdzie tu do spotkania Dudy z lekarzami?/ Fot. AdobeStock
  • Zarząd krajowy OZZL poinformował, że pozytywnie odnosi się do "zaproszenia Prezydenta RP do rozmów o ważnych sprawach Polaków"
  • Oficjalnego zaproszenia nie było, ale Krzysztof Bukiel przytacza słowa Bogny Janke z Kancelarii Prezydenta RP o otwartości głowy państwa na spotkania z lekarzami oraz że „Pan Prezydent zaproponował mi abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy”
  • Lekarze są gotowi na spotkanie, czekają na wyznaczenie terminu, mają też listę tematów do omówienia, m.in. wynagrodzenia medyków oraz proces etatyzacji i centralizacji lecznictwa publicznego

OZZL chce spotkania z Andrzejem Dudą

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przyjął zaproszenie na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Opierając się na deklaracji, jaką parę dni temu złożyła publicznie pani Bogna Janke - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, pełniąca merytoryczny nadzór nad Biurem Dialogu i Korespondencji,  która stwierdziła, że „Pałac prezydencki jest otwarty na spotkania” oraz „Pan Prezydent zaproponował mi abym w jego imieniu zaprosiła państwa do rozmowy” zarząd OZZL informuje,  że odpowiedział pozytywnie na to zaproszenie i wystąpił do pani Minister o ustalenie terminu spotkania.

Czytaj również: Pensja 13 tys. zł dla lekarza? "To za 300 godzin pracy na trzech etatach"

Lekarze chcą rozmawiać o pogarszającej się sytuacji w ochronie zdrowia 

Jak informuje w komunikacie przesłanym w piątek, 16 lipca, do mediów Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu OZZL, lekarze chcą opowiedzieć prezydentowi o „niepokojącej sytuacji w ochronie zdrowia”.

- Chcielibyśmy przedstawić Panu Prezydentowi nasze stanowisko dotyczące sytuacji w publicznej ochronie zdrowia. Jest ona bowiem bardzo niepokojąca i – co ważniejsze – nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy, wręcz przeciwnie, działania ministra zdrowia i rządu RP zapowiadają – w ocenie OZZL – dalsze pogorszenie w tym zakresie – wyjaśnia Bukiel.  

Jak dodaje, o pogorszeniu się sytuacji w systemie przesądzą dwa czynniki.

- Z jednej strony – nasilający się deficyt lekarzy i innych medyków w publicznej ochronie zdrowia spowodowany złymi warunkami pracy i płacy (uchwalona niedawno ustawa o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych – utrwala ten stan). Z drugiej – zapowiedzi dalszej etatyzacji i centralizacji funkcjonowania lecznictwa publicznego w tym zwłaszcza szpitalnictwa – wskazuje.

Jak dodaje zarząd krajowy „o terminie spotkania poinformujemy odrębnie, bo nie wyobrażamy sobie, żeby to - publicznie wyrażone - zaproszenie zostało jednak odwołane w odniesieniu do OZZL.

Polecamy: Organizacje pacjenckie bronią ministra Niedzielskiego. Bukiel w dosadnych słowach komentuje

Szpitale masowo zamykają oddziały przez brak kadry. Eksperci ostrzegają: będzie jeszcze gorzej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum