Lekarze boją się kar: kolejki do specjalistów coraz dłuższe

Autor: Współczesna, MS/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2012 10:57

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w obawie przed karaniem ich za brak dokumentacji poświadczającej uprawnienia przewlekle chorych pacjentów do leków refundowanych, nagminnie odsyłają swoich podopiecznych po zaświadczenia do specjalistów.

W efekcie poradnie specjalistyczne rejestrują obecnie znacznie większą liczbę chorych, a kolejki oczekujących stają się coraz dłuższe.

NFZ ocenia, że nie ma potrzeby kierowania pacjenta za każdym razem do specjalisty w celu rozpoznania i udokumentowania schorzenia przewlekłego. Zdaniem Funduszu lekarz POZ może samodzielnie zweryfikować zasadność zaordynowania leków.

Nieco inaczej widzi ten problem dr Wojciech Perekitko, prezes oddziału lubuskiego Federacji Porozumienie Zielonogórskie, który przypomina, że rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 6 maja 2008 w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wydane do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi, że lekarz POZ może powtórzyć leki przepisane przez lekarza specjalistę tylko wtedy, gdy ma na piśmie aktualną informację dotyczącą sposobu leczenia.

- Nigdzie jednak nie jest zapisane, jak długo takie zaświadczenie zachowuje ważność - przyznaje Perekitko dodając, że rozporządzenie zobowiązuje lekarza poradni specjalistycznej do wypisywania informacji raz na 12 miesięcy.

Lekarze obawiają się, że jeśli nie będą stosować się do wspomnianych przepisów, mogą zostać ukarani przez Fundusz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum