Lekarze bez Granic: Pociąg medyczny przewiózł 200 pacjentów psychiatrycznych do placówek w Kijowie

Autor: • Źródło: PAP30 września 2022 20:39

Została przeprowadzona ewakuacja 200 pacjentów neurologicznych i psychiatrycznych z przepełnionego szpitala w Charkowie do placówek w Kijowie. Ewakuację przeprowadzono za pomocą pociągów medycznych - poinformowała w piątek organizacja Lekarze bez Granic.

Lekarze bez Granic: Pociąg medyczny przewiózł 200 pacjentów psychiatrycznych do placówek w Kijowie

Jak podano w informacji, pasażerowie kursów, które odbyły się 23 i 24 września, pochodzą z placówki medycznej znajdującej się blisko linii frontu w okręgu charkowskim, która została ostrzelana. W wyniku ostrzału zginęło dwóch pacjentów oraz cztery osoby z personelu medycznego.

"Początkowo pacjenci ostrzelanej placówki zostali przewiezieni do szpitala w Charkowie. Liczba pacjentów w charkowskim szpitalu wzrosła wówczas z 400 do 1000 osób. W wyniku tak drastycznego przepełnienia szpital nie mógł zapewnić pacjentom odpowiedniego leczenia, a nawet przyzwoitych warunków bytowych. Cześć z nich zmuszona była spać na podłodze" - poinformowano.

"Zrealizowaliśmy dwa kursy, w ciągu 36 godzin, przewożąc pacjentów znajdujących się w różnym stanie i kondycji psychicznej" - powiedziała koordynatorka projektu ewakuacyjnego Lekarzy bez Granic Emilie Fourrey.

"Wśród nich były osoby starsze, z takimi przypadłościami neurologicznymi jak Alzheimer czy Parkinson. Było też bardzo wielu pacjentów z ostrymi zaburzeniami psychotycznymi" - dodała.

Szpitale i placówki medyczne na wschodzie Ukrainy, na skutek działań wojennych, borykają się z wieloma problemami. Funkcjonowanie i opiekę nad pacjentami utrudniają przerwy w dostawach wody, elektryczności, leków, jedzenia, a bezpośrednia bliskość frontu i wymiana ognia stwarzają fizyczne zagrożenie.

"Nawet, kiedy pacjenci są ewakuowani z placówek znajdujących się w bliskim sąsiedztwie frontu, ich sytuacja dalej pozostaje ciężka, a dostęp do właściwej opieki ograniczony lub niemożliwy. Trafiają bowiem często do przepełnionych, nieprzygotowanych placówek. Ich ewakuacja na zachód kraju odciąża szpitale na wschodzie. Daje też szansę na lepszą, specjalistyczną pomoc" - podkreślono.

Ostatnia ewakuacja przeprowadzona została na prośbę i we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Zdrowia. Wykorzystane do tego celu pociągi medyczne to projekt realizowany wraz z Kolejami Ukraińskimi. Ich składy zostały wyposażone przez Lekarzy bez Granic i dostosowane do przewożenia pacjentów znajdujących się nawet w ciężkim stanie. Pacjentów do ewakuacji wskazują ukraińskie szpitale. Prócz ewakuacji pociągami, Lekarze bez Granic prowadzą również ewakuację karetkami. Od początku września z terenów przyfrontowych przewieziono nimi już 277 pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum