Radio Maryja, tvn24.pl, JW/Rynek Zdrowia | 16-11-2020 09:36

Lekarze będą mieli obowiązek informowania rodziców o hospicjach perinatalnych?

W przypadku stwierdzenia wady letalnej u dziecka poczętego lekarze będą mieli obowiązek informowania rodziców o hospicjach perinatalnych - mówi jedno z założeń projektu, nad którym pracuje Solidarna Polska.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Chcemy, żeby lekarz w sytuacji wskazania, że dziecko ma wadę letalną, miał obowiązek poinformować, że są hospicja perinatalne, jak również poradnie psychologiczne - podkreśla minister Michał Wójcik z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

O pracach nad projektem ustawy po raz kolejny w ostatnich dniach informuje Radio Maryja. "Takie placówki w Polsce funkcjonują, zapewniają potrzebną opiekę, pomoc psychologa. Ich działanie to także krok w stronę ochrony życia dzieci, u których lekarze diagnozują podejrzenie najcięższych chorób" - czytamy w artykule opublikowanym na stronie RM w niedzielę (15 listopada).

Wiceszef Solidarnej Polski, minister w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Michał Wójcik wskazał, że obecnie wielu rodziców, ale także lekarzy, nie posiada wiedzy o hospicjach perinatalnych. Polityk zauważył, że należy podnieść świadomość społeczną w tym zakresie.

Przedstawiciele Solidarnej Polski projekt wprowadzili do porządku obrad Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy 10 listopada. Partia liczy na poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Dzień po tej publikacji Solidarna Polska potwierdziła na swojej facebookowej stronie, że prace nad projektem trwają. Koordynują je minister Michał Wójcik z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i europoseł Patryk Jaki.

Projekt ma zakładać m.in. określenie definicji wady letalnej, wsparcie hospicjów perinatalnych, obecność w szpitalach koordynatorów perinatalnej opieki paliatywnej oraz konsyliów składających się z lekarzy i psychologów, którzy pomogą w ustaleniu odpowiedniego miejsca porodu, sposobu objęcia ochroną kobiety do czasu porodu i po porodzie. Jeśli chodzi o hospicja perinatalne, lekarz po stwierdzeniu wady letalnej płodu mógłby wystawić kobiecie w ciąży m.in. skierowanie do takiej placówki.

Dane na temat ilości hospicjów perinatalnych w Polsce są niespójne. W raporcie NIK z 2019 roku podano, że w latach 2015-2018 (pierwsza połowa) w Polsce działało siedem hospicjów perinatalnych.

Według informacji Sylwii Wądrzyk (dla tvn24.pl), dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ, "w kraju funkcjonuje 16 placówek, które realizują świadczenia perinatalnej opieki paliatywnej, finansowanych ze środków publicznych". Dodała, że "w roku ubiegłym Fundusz sfinansował świadczenia dla 472 pacjentów".

Z kolei na stronie Radia Maryja czytamy: "Obecnie w Polsce jest 19 hospicjów perinatalnych. Zrzeszają m.in. lekarzy, psychologów, położnych i kapłanów. Funkcjonują jako stowarzyszenia i fundacje wspierane ze środków NFZ".