Lekarze alarmują: z 15-minutowej wizyty lekarskiej, dla pacjenta są 3 minuty

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia08 września 2021 11:11

Lekarze z Porozumienia Rezydentów alarmują: z 15 minutowej wizyty lekarskiej dla pacjenta są 3 a maksymalnie 4,5 minuty. Resztę czasu zjada biurokracja.

Lekarze alarmują: z 15-minutowej wizyty lekarskiej, dla pacjenta są 3 minuty
Lekarze nie mają czasu dla pacjentów, bo muszą wypełniać dokumentację Fot. Shutterstock
  • Lekarze z Porozumienia Rezydentów zwracają uwagę na to, jak biurokracja zabiera czas potrzebny podczas wizyty lekarskiej. – Zostaje 3-4,5 minut na pacjenta – grzmią lekarze 
  • Pozostały czas wizyty lekarskiej - to 70 do 80 proc. - jak wyliczają zabiera wypełnianie dokumentacji
  • Dlatego jednym z naszych postulatów jest odciążenie medyków z biurokracji. Zakopani w papierach nie mamy czasu w pełni skupić się na problemach pacjentów i skutecznie leczyć - zwracają uwagę
  • O źle działającym systemie ochrony zdrowia lekarze będą mówili podczas protestu medyków 11 września w Warszawie, a także w kolejnych dniach w Białym Miasteczku 2.0

Protest medyków. Postulat lekarzy rezydentów

Lekarze z Porozumienia Rezydentów alarmują: z 15 minutowej wizyty lekarskiej, dla pacjenta są 3 a maksymalnie 4,5 minuty. Resztę czasu zjada biurokracja.

To niezwykle poważny i nagminny problem zarówno z punktu widzenia medyków, jak i pacjentów. 

- Z badań wynika, że średnio 70-80 proc. czasu wizyty lekarskiej poświęcone jest wypełnianiu dokumentów. Z 15-minutowej wizyty zostawia to tylko 3-4,5 minut na pacjenta! W efekcie czuje się on niezaopiekowany, a medyk jest nieefektywny – podkreśla Porozumienie Rezydentów na Twitterze.

- Dlatego jednym z naszych postulatów jest odciążenie medyków z biurokracji. Zakopani w papierach nie mamy czasu w pełni skupić się na problemach pacjentów i skutecznie leczyć – dodają medycy.

O źle działającym systemie ochrony zdrowia lekarze będą mówili podczas protestu medyków 11 września w Warszawie, a także w kolejnych dniach w Białym Miasteczku 2.0

Czytaj: Protest 11 września. OZZPiP przypomina, o co walczą pielęgniarki

11 września lepiej nie chorować. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy wyjdą na ulice. Będą wuwuzele i białe miasteczko

Białe Miasteczko 2.0 w Warszawie

Protest medyków 11 września startuje o godzinie 12. na placu Krasińskich. Następnie uczestnicy manifestacji przejdą przed Ministerstwo Zdrowia, Kancelarię Premiera, Sejm i Kancelarię Prezydenta. 

Po demonstracji w stolicy zostanie utworzone tzw. Białe Miasteczko 2.0. Będzie to nawiązanie do podobnej inicjatywy pielęgniarek z 2007 roku. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, będzie to specjalne miejsce do debat i rozmów z pacjentami.

Czytaj: Gdzie nie ma karetek? MAPA Trwa protest ratowników medycznych

Medycy wyjdą na ulice. Pięć głównych postulatów

W organizację protestu zaangażowała się rekordowa liczba związków i samorządów zawodowych działających w obszarze ochrony zdrowia. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołano już 2 sierpnia.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

  • znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
  • zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
  • zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
  • podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
  • zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj: Protest medyków 11 września. Będzie Białe Miasteczko 2.0

Rolnicy dołączą do protestu medyków 11 września. Szef Agrounii: będą fajerwerki

Protest medyków. - Rządowi nie uda się poróżnić środowiska - zapewnia Wojciech Szaraniec

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum