Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego popierają podatek od cukru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 16:21

Mamy nadzieję, że podatek cukrowy będzie skutecznym wsparciem naszych działań - podkreślił w piątek wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki.

Projekt przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących Fot. Archiwum

Rząd chce wykorzystać politykę fiskalną do walki m.in. z nadwagą i otyłością, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym Polaków. Powstał projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących.

Pacholicki zaznaczył, że szczególnie dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie dochodów z tego podatku na NFZ i na zajęcia sportowe dla dzieci. - Otyłe dzieci to otyli dorośli, obarczeni całą listą chorób wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej - przekonywał.

- Otyłość nie jest kwestią wyglądu, ale należy ją traktować jak chorobę narządową, hormonalną i metaboliczną, prowadzącą do zaburzenia pracy całego organizmu. Jeśli do kogoś nie przemawiają argumenty zdrowotne, niech policzy wieloletnie koszty leczenia chorób wynikających z otyłości i świadczeń socjalnych z nimi związanych - wskazał Krzysztof Pacholicki. Dodał, że koszty te "zapewne wielokrotnie przewyższą potencjalne straty producentów niezdrowej żywności".

Podkreślił, że z pozycji konsumenta nie dostrzega zagrożeń, lecz raczej korzyści. Powołał się na ubiegłoroczny raport NFZ "Cukier, otyłość - konsekwencje", z którego wynika, że przeciętny Polak spożywa rocznie o ok. 11,8 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu.

- Jest to przede wszystkim cukier znajdujący się w napojach. Jeśli podatek spowoduje wzrost ich ceny, to może łatwiej będzie ludziom przerzucić się na picie wody, a i producenci będą mieli motywację do korzystnych dla zdrowia zmian receptury - stwierdził.

Wojciech Pacholicki zaznaczył też, że w obecnym systemie główny ciężar walki z otyłością spoczywa na lekarzach POZ. - To oni przede wszystkim podejmują działania profilaktyczne i edukacyjne wobec swoich pacjentów. Jednak jest to kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza że często lekarz POZ nie może na profilaktykę poświęcić tyle czasu, ile by chciał - zauważył.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje m.in. opłatę 1 zł za każdą sprzedaną butelkę alkoholu do 300 ml, a także 70 lub 80 gr opłaty za słodzony napój. Ponadto projekt zakłada też opłatę za reklamę suplementów diety.

Za napoje słodzone uważane są napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących (o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008). Opłacie podlegać będzie napój oferowany konsumentowi w postaci gotowej do spożycia, w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z określonych substancji, z wyłączeniem tych występujących w nich naturalnie. Wysokość opłaty wyniesie 0,70 zł w przypadku dodatku jednej substancji o właściwościach słodzących albo 0,80 zł w przypadku dodatku więcej niż jednej substancji o właściwościach słodzących.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum