Lekarze PPOZ apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa w wakacje

Autor: • Źródło: PAP25 czerwca 2022 07:27

O zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji apelują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Wskazują, by unikać niestrzeżonych kąpielisk, zabezpieczać skórę przed słońcem, a na wakacje za granicą zabrać ze sobą kartę EKUZ i paszport covidowy.

Lekarze PPOZ apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa w wakacje
Lekarze PPOZ apelują zachowanie ostrożności nad wodą. Fot. Adobe Stock
  • Wysokie temperatury skłaniają do wypoczynku nad wodą. Lekarze apelują o ostrożność bowiem beztroska, bezmyślność i brawura są najczęstszymi przyczynami wypadków w okresie lata
  • Skakanie na główkę tam gdzie grunt pod powietrznią wody jest nieznany może skończyć się tragicznie. To przyczyna wielu wypadków kończących się kalectwem
  • Kąpiel dla ochłody to świetny relaks ale nie pod wpływem alkoholu. Trzeba też pamiętać, że wskakiwanie do wody mając rozgrzany organizm może być niebezpieczne - grozi szokiem termicznym
  • Wybierając się na wypoczynek za granicę pamiętajcie o zabranie ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Ostrożnie nad wodą

- Wystrzegajmy się sytuacji, które mogą zakończyć się wypadkiem. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń są: bezmyślność, beztroska i brawura - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka, cytowana w komunikacie PPOZ.

Wskazano w nim, że szczególną ostrożność należy zachować nad wodą. Lekarze PPOZ radzą, aby unikać niestrzeżonych kąpielisk i nie wskakiwać do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może dojść do szoku termicznego.

- Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego niewyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno często kończy się kalectwem. Dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skutkuje paraliżem. Do zabaw w wodzie wybieramy wyłącznie miejsca strzeżone, gdzie dno jest zbadane. Absolutnie z kąpielą wodną nie wolno łączyć alkoholu. Taka mieszanka to prosta droga do utonięcia"- ostrzegają lekarze PPOZ.

Niebezpieczna temperatura, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci

Zauważają, że letnia pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na plażach. Zaznaczają, że kąpiele słoneczne są zalecane, bo dostarczają organizmowi witaminy D i doskonale poprawiają samopoczucie, jednak zbyt długie przebywanie na słońcu (szczególnie przy wysokiej temperaturze) jest szkodliwe, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Gdy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Może dojść do poparzeń.

- Przed wyjściem na plażę należy zabezpieczyć skórę, stosując kremy z wysokim filtrem UV i zadbać o nakrycie głowy. W upały powinno się też wypijać więcej płynów. Dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej. Przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów. Najłatwiej wtedy o infekcje. Wystrzegajmy się spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych. Latem częściej dochodzi do zatruć pokarmowych - przypomina Bożena Janicka.

Lekarze wskazują też, że nie wszystkie dzieci i młodzież wakacje spędzą na obozach, koloniach czy wyjazdach, dla niektórych odpoczynek oznacza pozostanie w domu. Lekarze PPOZ apelują do rodziców o zwrócenie uwagi, w jaki sposób ich dzieci spędzają czas. Sporo poważnych zagrożeń niesie z sobą komputer.

"Podczas korzystania z internetu nie wolno zawierać przypadkowych znajomości z osobami, które proponują nawiązanie rozmowy czy spotkanie. Nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie i jakie ma intencje. Rodzice powinni kontrolować takie rozmowy, ale przede wszystkim zadbać, żeby ich dziecko całymi dniami nie przesiadywało przed monitorem" - czytamy w komunikacie.

"Wakacje to przede wszystkim aktywność fizyczna. Organizm młodego człowieka po wielu miesiącach siedzenia nad książkami i w szkolnej ławie potrzebuje ruchu. To najlepszy czas, żeby dotlenić umysł, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i nabrać sił do dalszej nauki" - dodano.

Wybierając się za granicę pamiętaj o EKUZ

Lekarze PPOZ przypominają też, by wyjeżdżając za granicę, koniecznie zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

"W razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku karta zagwarantuje darmową pomoc lekarską na terenie państw Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria)" - przypomina Janicka i przypomina o zabraniu ze sobą paszportu covidowego przez zaszczepionych pacjentów, który wymagany jest przez wiele linii lotniczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum