Lekarze PPOZ apelują o równe prawa dla wszystkich ciężko chorych dzieci

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 13:54

Lekarze PPOZ apelują do premier Szydło o zmianę ustawy "Za życiem". Ich zdaniem to nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale aktualny ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych, ułatwiających codzienną opiekę.

Lekarze PPOZ apelują o równe prawa dla wszystkich ciężko chorych dzieci
Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Fot. PTWP

Jak podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, zgodnie z zapisami ustawy „Za Życiem” - dziecko, u którego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu - ma (według wskazań medycznych) nieograniczony dostęp do wyrobów medycznych, a w szczególności do środków higienicznych. Pozostałych ciężko chorych pacjentów do 18 roku życia obowiązują limity.

- W zapisach ustawy „Za Życiem”, którą akceptujemy, pominięto pacjentów do 18 roku życia, u których ciężkie upośledzenie albo choroba są wynikiem innych okoliczności niż powikłania w okresie ciąży, czy porodu, a są na przykład spowodowane urazami, zakażeniami septycznymi czy powikłaniami po chorobie meningokokowej - mówi Bożena Janicka.

- Dzieci, u których choroba, czy niepełnosprawność nie wywodzą się z okresu prenatalnego, czy porodu, również na co dzień zmagają się z ogromnym cierpieniem. Wymagają stałej i ciągłej opieki ze strony swoich rodziców i najbliższych. Uważamy, że tacy pacjenci również powinni mieć wsparcie ze strony państwa, które powinno zagwarantować im takie samo prawo do leczenia oraz opieki - dodaje Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum