×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze PPOZ alarmują: wdrożenie ustawy o jakości w ochronie zdrowia zagrozi pacjentom

Autor: oprac. JKB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia06 lutego 2023 10:00

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia opublikowali stanowisko w sprawie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. Zdaniem PPOZ "planowane regulacje nakładają obowiązku, których wiele szczególnie mniejszych podmiotów nie będzie w stanie spełnić".

Lekarze PPOZ alarmują: wdrożenie ustawy o jakości w ochronie zdrowia zagrozi pacjentom
Lekarze PPOZ są zdania, że ustawa o jakości jest niemożliwa do zrealizowana. Fot. Shutterstock
  • 3 lutego sejmowa podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – niemal wszystkie wniesione poprawki opozycji zostały odrzucone
  • Wskazany projekt został przekazany do sejmowej Komisji Zdrowia. Posiedzenie odbędzie się 6 lutego o godzinie 19:00
  • Nawiązując do projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, lekarze PPOZ opublikowali własne stanowisko
  • - W obecnej sytuacji, […] wdrożenie tego projektu jest nierealne, wręcz zagrażające pacjentom, których nie będzie miał kto leczyć w tej nowej jakości! – napisali lekarze PPOZ
  • W ocenie Porozumienia stworzenie i realizacja systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem to działanie czasochłonne, a przy tym wymagają one wiedzy eksperckiej

Lekarze PPOZ o ustawie o jakości w opiece zdrowotnej

W swoim stanowisku lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie opiniują zapisy projektu o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

- Planowane regulacje nakładają obowiązki, których wiele szczególnie mniejszych podmiotów nie będzie w stanie spełnić. Co za tym idzie, projekt nie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów, a wręcz przeciwnie! Dojdzie do sytuacji, że nie będzie miał ich kto leczyć w nowej jakości! – podkreśla wprost Bożena Janicka, prezes PPOZ.

 W stanowisku lekarze podkreślają, że wskazany projekt zawiera wiele rewolucyjnych zmian – dla szpitali, poradni i przychodni mających kontrakt z NFZ. Wskazują także, że nowe przepisy nałożą obowiązek autoryzacyjny na wszystkie podmioty. Oznacza to, że placówka będzie musiała wdrożyć m.in. system do zarządzania ryzykiem czy system do monitorowania zdarzeń niepożądanych.

- To nic innego tylko kolejna biurokracja. W obecnej sytuacji, przy braku jakichkolwiek realnych standardów w ochronie zdrowia, niedoborach kadrowych, przepracowanej kadrze, niedofinansowaniu ochrony zdrowa i chaosie prawnym, wdrożenie tego projektu jest nierealne, wręcz zagrażające pacjentom, których nie będzie miał kto leczyć w tej nowej jakości! – czytamy w stanowisku PPOZ.

Co więcej, lekarze Porozumienia mają obawy, że proponowane zmiany będą stanowić zagrożenie dla zawieranych umów na NFZ w ramach środków publicznych i będą wymierzone w publiczną ochronę zdrowia.

Lekarze chcą oceny całego resortu zdrowia

W stanowisku lekarze PPOZ podkreślają także, że stworzenie oraz realizacja systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem jest działaniem czasochłonnym, a zatem wymaga wiedzy eksperckiej. Jednocześnie lekarze zaznaczają, że trudno oczekiwać takiej wiedzy od małych placówek zdrowotnych.

- Takiej wiedzy trudno oczekiwać od małych placówek zdrowotnych, nawet zaś gdyby świadczeniodawcy taką wiedzę nabyli, to wdrożenie i utrzymywanie tego systemu nie będzie możliwe bez okresowego ograniczania godzin przyjęć. Z kolei nieostra definicja zdarzenia niepożądanego powoduje, że ustawa może posłużyć rządzącym do arbitralnego nakładania dotkliwych kar pieniężnych – czytamy.

Jako podsumowanie lekarze PPOZ wskazują, że dla pełnej oceny systemu opieki zdrowotnej w Polsce, konieczna jest ocena działań resortu zdrowia. Proponują w związku z tym umożliwienie pacjentom oceny i wypowiedzenie się w zakresie działań ministra zdrowia obejmujących m.in.: dostępność do leków, dostępność do procedur medycznych, dostępność do AOS (Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej), dostępność do leczenia szpitalnego, a w ostatnim czasie również dostępność do placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

- Dopiero wtedy otrzymamy prawdziwy obraz poziomu jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta – podają lekarze PPOZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum