Lekarze POZ o nakazach pracy w szpitalach covidowych: tysiące pacjentów zostaną bez opieki

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 09:26

Porozumienie Zielonogórskie wskazuje, że na niektórych regionach wojewodowie mieli wydać medykom nakazy pracy w szpitalach covidowych. Takie posunięcie w opinii organizacji może ograniczyć pracę POZ.

Lekarze POZ o nakazach pracy w szpitalach covidowych: tysiące pacjentów zostaną bez opieki
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Chodzi o polecenia wojewodów, wydawane w ramach walki z koronawirusem. Jak alarmuje Porozumienie, takie decyzje powodują pozostawienie bez podstawowej opieki zdrowotnej tysięcy pacjentów z danej przychodni. Bo pacjent do lekarza oddelegowanego do szpitala - się nie dodzwoni. Nie uzyska porady, nie dostanie od niego skierowania na test w kierunku COVID-19.

Lekarze rodzinni zwracają uwagę, że osłabienie systemu na poziomie POZ  spowoduje lawinowy przyrost liczby pacjentów zgłaszających się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć szpitali. Poza tym lekarze rodzinni dziś nie tylko wspierają pacjentów z Covid-19, ale też z innymi chorobami. To cała rzesza chorych z chorobami przewlekłymi, nadciśnieniem tętniczym, astmą. To wizyty domowe, czy wreszcie realizacja szczepień ochronnych u dzieci.

Dlatego zdaniem lekarzy POZ celem działań wojewodów, którzy kierują lekarzy rodzinnych do szpitali, na pewno nie będzie poprawienie opieki zdrowotnej dla pacjentów.

Pomysłem wysyłania lekarzy POZ do szpitali zaskoczony jest też dr Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Tak ma wyglądać właściwe wykorzystanie kadr medycznych? - pytał w mediach społecznościowych ministra zdrowia. - Przypominam, że w medycynie lepiej zapobiegać niż leczyć. Wykorzystywanie lekarzy rodzinnych do pracy w szpitalach zmniejsza dostępność pacjentów do wczesnego rozpoznania COVID-19 i skutecznej interwencji - pisał.

Więcej: tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum