Lekarz czy lekarka, chirurg czy chirurżka? Feminatywy to kaprys czy terapia dla systemu?
W zdominowanym przez kobiety pielęgniarstwie nie ma problemu: obok pielęgniarek równorzędnie mamy pielęgniarzy. Wśród lekarzy lekarek jest znacznie mniej i nie chodzi wyłącznie o dominację mężczyzn w poszczególnych specjalizacjach. Dlaczego wolimy doktora od doktorki, a chirurga od chirurżki? O tym, czy feminatywy w ochronie zdrowia to kaprys, czy właściwy kierunek porozmawiamy podczas HCC 2023.

- O feminatywach, czyli żeńskich formach nazw zawodów i tytułów, dyskusja trwa od lat i od lat jest gorąca również w ochronie zdrowia
- - Większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw - stwierdziła w swoim oświadczeniu Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN
- Jednocześnie zaznaczyła, że "prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem"
- O feminatywach i o tym, czy wolimy doktora od doktorki, i chirurga od chirurżki, ale również o roli kobiet w ochronie zdrowia będziemy rozmawiać podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 i 10 marca w Katowicach - ZAREJESTRUJ SIĘ
O feminatywy w ochronie zdrowia spór trwa od lat. Rada Języka Polskiego nie ma wątpliwości
O feminatywach, czyli żeńskich rzeczownikach osobowych, dyskusja trwa od lat, a gorąca jest zwłaszcza w polityce czy ochronie zdrowia i od lat dzieli oba środowiska.
Gdy ostatnio spór "odmieniać czy nie" nabrał rozmachu oświadczenie w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów wydała Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
- Większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw. Jednakowe brzmienie nazw żeńskich i innych wyrazów, np. pilotka jako kobieta i jako czapka, nie jest bardziej kłopotliwe niż np. zbieżność brzmień rzeczowników pilot ‘osoba’ i pilot ‘urządzenie sterujące’. Trudne zbitki spółgłoskowe, np. w słowie chirurżka, nie muszą przeszkadzać tym, którzy wypowiadają bez oporu słowa zmarszczka czy bezwzględny (5 spółgłosek). Nie powinna też przeszkadzać wieloznaczność przyrostka -ka jako żeńskiego z jednej strony, a z drugiej zdrabniającego, tworzącego nazwy czynności czy narzędzi, ponieważ polskie przyrostki są z zasady wielofunkcyjne - podkreślili eksperci.
Zwrócili uwagę na popularność jedynego przyrostka wyłącznie żeńskiego -ini/-yni, np. naukowczyni czy gościni. Jednocześnie podkreślili, że tworzenie nazw żeńskich przez zmianę końcówek fleksyjnych, np. (ta) ministra, (ta) doktora, (ta) dziekana nie jest dla polskiego systemu słowotwórczego typowe (wyrazy blondyna, szczęściara są wyraźnie potoczne).
- Lepsze od niego jest wykorzystywanie tradycyjnego modelu przyrostkowego, czyli tworzenie nazw typu doktorka – bez skojarzeń z potoczną nazwą lekarki. Należy pamiętać, że wciąż dominujący dla większości rzeczowników tytularnych jest model pani doktor zrobiła, który jest także zrozumiały - dodali.
Jak stwierdziła Rada "sporu o nazwy żeńskie nie rozstrzygnie ani odwołanie się do tradycji (różnorodnej pod tym względem), ani do reguł systemu".
- Prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem. Nie wszyscy będą mówić o kobiecie gościni czy profesorka, nawet jeśli ona sama wyartykułuje takie oczekiwanie - zauważyli eksperci.
Na koniec Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznała, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa.
- Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach. Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci - dodali.
O feminatywach i roli kobiet w ochronie zdrowia podczas HCC 2023
O feminatywach, ale również roli kobiet w ochronie zdrowia będziemy rozmawiać podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 9 i 10 marca w Katowicach - ZAREJESTRUJ SIĘ
Panel pod tytułem "Lekarz czy lekarka? Feminatywy i rola kobiet w ochronie zdrowia" odbędzie się 9 marca 2023 w godzinach 16:30-17:30. Debatę będzie można śledzić online, ale również na miejscu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Porozmawiamy o sytuacji kobiet w ochronie zdrowia w Polsce i o tym gdzie obecnie jesteśmy. Zastanowimy się, dlaczego jedną z najbardziej sfeminizowanych branż rządzą mężczyźni oraz czy feminatywy w medycynie przekładają się na postrzeganie kobiet w tym obszarze.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (16)