Lekarz POZ powinien koordynować leczenie swoich pacjentów

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 10:52

Zasady funkcjonowania podstawowej opieki medycznej są obecnie rozproszone w kilku ustawach i wielu rozporządzeniach. Zespół powołany przez ministra zdrowia ma przedstawić kompleksowy projekt ustawy o POZ najpóźniej w czerwcu.

W przygotowywanym projekcie niemal na pewno znajdzie się rekomendacja zwiększenia zakresu badań diagnostycznych Fot. Shutterstock

W wielu krajach lekarze POZ otrzymali szerokie uprawnienia i obowiązki. Dzięki temu szybciej diagnozują chorobę i podejmują terapię. W efekcie rzadziej kierują pacjentów do szpitali, gdzie leczenie jest najdroższe. Tymczasem w Polsce na hospitalizacje wydajemy dużo więcej niż na POZ - informuje Dziennik Polski.

Jak przekonuje dr Tomasz Tomasik, szef zespołu ds. opracowania założeń do projektu ustawy o POZ oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, lekarz POZ powinien mieć obowiązek koordynowania całego procesu leczenia swoich pacjentów. Ale bez całości dokumentacji rozproszonej w różnych placówkach, do których trafia chory, trudno mówić o ciągłości i wszechstronności leczenia. Jest to zatem problem wymagający rozwiązania.

W przygotowywanym projekcie niemal na pewno znajdzie się ponadto rekomendacja zwiększenia zakresu badań diagnostycznych, które będą mogły wykonywać placówki POZ, a także działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszenie zachorowalności prowadzące do ograniczenia kosztów leczenia. W sumie zespół przygotowujący projekt ustawy analizuje aż 11 obszarów funkcjonowania POZ.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum