Lek dziecku poda też nauczyciel. Ale nie w przedszkolu

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 13:21

Zgodnie z przyjętą 12 marca br. przez rząd wersją projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, lek przewlekle choremu dziecku będzie mógł podać - jeśli będzie chciał - także nauczyciel. Tymczasem szykowana zmiana prawa nie dotyczy przedszkoli - alarmuje RPO. Rzecznik zwrócił na problem uwagę MEN i podjął współpracę z resortem zdrowia.

Lek dziecku poda też nauczyciel. Ale nie w przedszkolu
Fot. Elizabeth Albert: Flickr (CC BY 2.0)

RPO zaznacza, że od dawna niepokoi go problem zasad podawania leków czy wykonywania innych czynności leczniczych dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolach. "Przepisy mamy niejasne i nie wiadomo, kto w przedszkolu może, a kto powinien podać dziecku lek w przypadku ataku choroby" - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Przedszkolaki z alergią zagrożone?
RPO podaje przykład dziecka cierpiącego na ciężką alergię. W razie wstrząsu anafilaktycznego musi ono natychmiast dostać adrenalinę. Rzecznik zauważa, że dotychczas nauczyciele w przedszkolu na podstawie instrukcji lekarza godzili się w takiej sytuacji podać lek - obecnie jednak nie chcą tego robić, bo zmieniły się zasady - kwestie te regulują wewnętrzne regulaminy poszczególnych placówek.

"Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się uregulować kwestię podawania leków w projekcie ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale nie dotyczy do przedszkolaków. W 2018 r. Minister Zdrowia nie widział potrzeby zmiany podejścia, choć nie wykluczał tego w przyszłości" - konstatuje RPO.

Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do MEN, a resort edukacji w odpowiedzi z 17 kwietnia br. napisał: "W celu wzmocnienia opieki nad dziećmi przewlekle chorymi przebywającymi w przedszkolu, w tym także w kontekście podawania leków, czy też wykonywania przez pracowników przedszkola określonych czynności diagnostycznych u tych dzieci - Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o podjęcie wspólnych działań, których efektem będzie analiza obecnych rozwiązań i przedstawienie rekomendacji do określenia kierunku ewentualnych zmian".

Kto ma podać dziecku lek? Problem nie jest nowy
O problemie podawania leków dzieciom w wieku szkolnym w przypadku chorób przewlekłych (m.in. alergii) Rynek Zdrowia zwracał uwagę kilkukrotnie - i nie tylko w obszarze samego prawa.

"Wstrząs anafilaktyczny może zdarzyć się także w szkole, szczególnie wśród dzieci z alergią pokarmową. Tymczasem w większości placówek brakuje zestawów przeciwwstrząsowych, nie wspominając o adrenalinie w formie ampułkostrzykawki. Nawet jeśli rodzic we własnym zakresie wyposaża dziecko w lek, nauczyciele nie wiedzą, jak i kiedy go podać" - pisaliśmy już 10 sierpnia 2018 r.

Więcej: Szkoły nie dbają o bezpieczeństwo dzieci narażonych na wstrząs anafilaktyczny. Bo nie muszą

Resort zdrowia, ale też Ministerstwo Edukacji Narodowej, zapytaliśmy wówczas o to, czy zamierzają ''pochylić się'' nad problemem zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym i rozwiązać kwestię ewentualnych szkoleń dla nauczycieli. MEN stało na stanowisku, że nie można obciążać nauczycieli obowiązkiem podania adrenaliny w przypadku anafilaksji - a o bezpieczeństwo uczniów powinno zadbać właśnie MZ.

Resort zdrowia poinformował nas wówczas, że procedowany projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami umożliwi ogłoszenie przez ministra zdrowia, na drodze obwieszczenia, zaleceń postępowania dot. także uczniów ze schorzeniami alergologicznymi.

Później, zgodnie z przyjętą 12 marca 2019 r. przez rząd wersją projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, okazało się, że lek przewlekle choremu dziecku będzie mógł podać - jeśli będzie chciał - także nauczyciel.

Więcej: Opieka nad uczniami: lek dziecku będzie mógł podać także nauczyciel

"Obecnie procedowany projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami określa między innymi sposoby sprawowania opieki nad uczniami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi podczas pobytu w szkole. To ważna i potrzebna regulacja - wychodząca naprzeciw potrzebom dzieci z chorobami przewlekłymi i podnosząca w istotny sposób warunki bezpiecznego ich przebywania w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej aktywnie włączyło się w ustalanie kształtu ww. przepisów zgłaszając na wszystkich etapach prac swoje uwagi" - napisało 17 kwietnia br. w liście do RPO MEN.

Planowane zmiany, które ma wprowadzić projekt, nie dotyczą jednak dzieci w wieku przedszkolnym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum