Badania: legalizacja marihuany związana jest ze wzrostem spożycia alkoholu
Legalizacja marihuany wiąże się z istotnym wzrostem spożycia alkoholu, zwłaszcza wśród mężczyzn i młodych dorosłych – wynika z badań, przeprowadzonych w USA. O wnioskach informuje pismo „JAMA Health Forum”.

- Do sierpnia 2022 r. 38 stanów USA wdrożyło przepisy dotyczące medycznej marihuany
- 19 stanów zalegalizowało również tzw. rekreacyjną marihuanę. Przepisy te skomercjalizowały marihuanę i udostępniły ją około połowie dorosłych mieszkańców USA
- Komercjalizacja marihuany spowodowała 25 proc. wzrost jej używania przez osoby dorosłe
- Nie jest jednak jasne, w jaki sposób legalizacja marihuany dla dorosłych może wpłynąć na spożycie alkoholu
Więcej witaminy K przekłada się na niższe ryzyko złamań
Wcześniejsze wyniki "mieszane"
Wcześniejsze badania dotyczące związku między używaniem konopi indyjskich a spożyciem alkoholu przyniosły mieszane wyniki. Niektóre badania sugerowały, że alkohol i konopie indyjskie uzupełniają się pod względem ekonomicznym - co oznacza, że popyt na jedno z nich rośnie wraz z popytem na drugie. Inne badania sugerują, że alkohol może zastąpić konopie - i vice versa.
W nowym badaniu (doi:10.1001/jamahealthforum.2022.4069 ) naukowcy z University of Pittsburgho oraz William Patterson University zajęli się związkiem pomiędzy legalizacją marihuany a spożywaniem alkoholu wśród dorosłych w USA w latach 2010-2019. Wykorzystali dane ankietowe od ponad 4,2 miliona respondentów (mediana wieku 50-64 lata). W objętym badaniem okresie 10 stanów i Dystrykt Kolumbii zalegalizowały stosowanie konopi indyjskich przez osoby dorosłe.
Do oszacowania związku między legalizacją marihuany a spożywaniem alkoholu w 50 stanach i Dystrykcie Kolumbii w latach 2010-2019. została zastosowana technika statystyczna znana jako różnice w różnicach (DiD). Naukowcy zbadali powiązania dal różnych podgrup - w zależności od wieku, płci, rasy i pochodzenia etnicznego oraz poziomu wykształcenia.
Jak się okazało, legalizacja marihuany była powiązana ze znacznym wzrostem spożycia alkoholu, co wskazuje, że alkohol i marihuana rzeczywiście uzupełniają się pod względem ekonomicznym - legalizacja marihuany wiązała się ze wzrostem spożycia alkoholu o 0,9 punktu procentowego, a w grupie młodych dorosłych w wieku od 18 do 24 lat wzrost spożycia alkoholu związany z legalizacją marihuany wzrósł o 3,7 punktu procentowego. Po legalizacji rekreacyjnej marihuany mężczyźni częściej się także upijali (o 1,4 proc. jednak odsetek ten malał z czasem).
Jak wskazują autorzy, wyniki te sugerują, że zwiększone spożycie alkoholu wśród młodych dorosłych i mężczyzn może być niezamierzoną konsekwencją legalizacji marihuany.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)