Legalizacja aborcji, edukacja seksualna, poprawa ochrony zdrowia, leki za 5 zł. Lewica przedstawia program

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2019 16:05

Legalizacja aborcji na żądanie do 12 miesiąca ciąży, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół zamiast religii, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia - to niektóre postulaty programowe formacji startujących pod hasłem "Lewica", w ramach KW SLD.

Legalizacja aborcji, edukacja seksualna, poprawa ochrony zdrowia, leki za 5 zł. Lewica przedstawia program
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Jestem polityczką, w Sejmie będę odważną posłanką, która zgłasza niewygodne projekty i nie zadowala się szkodliwymi kompromisami - mówiła podczas warszawskiej konwencji "Lewicy" Marcelina Zawisza, liderka Lewicy Razem, która będzie jedynka na listach KW SLD w Opolu.

Zawisza mówiąc o swoim programie zapewniła, że będzie "głośno mówić" o braku lekarzy ginekologów w Polsce. Podkreśliła, że państwo powinno "natychmiast" zwiększyć finansowanie ochrony zdrowia do wysokości 6,8 proc. PKB, "dla naszego dobra".

Kierując swoje słowa do kobiet zapewniła: - Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcje do 12 tygodnia ciąży na żądanie kobiety. Dodała, że będzie też walczyć o zlikwidowanie klauzuli sumienia. Podkreśliła, że postulaty, które wymieniała są wspólne dla idących razem do wyborów SLD, Lewicy Razem i partii Wiosna.

Anna Maria Żukowska z SLD, która będzie dwójka na warszawskiej liście "Lewicy" poruszyła temat edukacji w polskich szkołach.  Jej zdaniem religia powinna być nauczana poza systemem szklonym, "w salach katechetycznych". W szkole natomiast - jak przekonywała - powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

- Nie bójmy się mówić dzieciom o seksualności człowieka. Człowiek jest z natury istotą seksualną, a nie bezpłciowym aniołem - stwierdziła. Podkreśliła, że dzieciom należy się rzetelna wiedza i fakty, o tym, "co dzieje się z ich ciałami" w okresie dorastania, a nie "zaczerwieniona katechetka". Polityk podkreśliła też, że edukacja seksualna pomoże dzieciom w wielu przypadkach uchronić się przed przemocą seksualną.

Lider Lewicy Razem Adrian Zandberg obiecywał wyborcom zmianę systemu refundacji leków i wprowadzenie zasady, że za leki, które wykupujemy na receptę, płaci się 5 zł. - Już nikt nigdy nie odejdzie bez leku, od którego zależy jego zdrowie i życie - powiedział.

Podczas swego wystąpienia przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że każdy, bez względu na to, jaką ma formę zatrudnienia, powinien mieć prawo do ubezpieczenia. - Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na chorobę będzie płacone w wysokości 100 proc. wynagrodzenia - mówił.

Lider Wiosny Robert Biedroń, mówił, że "dzisiejsza Polska to ludzie oddychający trującym powietrzem".

- Każdego roku aż 45 tys. z nas umiera tylko dlatego, że politycy nie mieli przez ostatnie lata odwagi podjąć trudnej, ale koniecznej decyzji. My tę decyzję podejmiemy, bo my mamy odwagę. Oczyścimy powietrze. Do 2035 r. większość energii pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii. Zakażemy importu fatalnej jakości trującego węgla i uniezależnimy się od gazu z importu - zapowiedział.

Lider Wiosny zwrócił uwagę, że obecnie głos kobiet w Polsce jest ograniczony. - Przerwiemy piekło kobiet, o którym pisał ponad sto lat temu Tadeusz Boy-Żeleński, i w końcu, nareszcie, zagwarantujemy wszystkim kobietom prawo do bezpiecznego, legalnego przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia - powtórzył. Dodał, że lewica zlikwiduje klauzulę sumienia, wprowadzi europejskie standardy opieki okołoporodowej i zagwarantuje Polkom dostęp do pigułki dzień po.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum