Leczenie ofiar wypadków z OC kierowców: o ile wzrosłyby koszty polis?

Autor: wyborcza.biz/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2015 16:55

Jak już pisaliśmy nowy minister zdrowia, prof. Marian Zembala proponuje przywrócenie "podatku Religi". Kilka procent kwoty ubezpieczenia OC kierowców miałoby wzmocnić medycynę ratunkową. O ile mogłyby wtedy wzrosnąć koszty polis?

Leczenie ofiar wypadków z OC kierowców: o ile wzrosłyby koszty polis?
Fot. PTWP

Gazeta Wyborcza przypomina 12-proc. opłatę, która była pobierana ze składek obowiązkowych ubezpieczeń OC, płaconych przez kierowców i przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty w rzeczywistości ponosili kierowcy. Ceny OC wzrosły z tego powodu o ok. 10 proc.

Teraz za wskrzeszenie "podatku Religi" też zapłaciliby kierowcy. Ceny polis OC mogłyby wzrosnąć 25-30 zł - ocenia gazeta.

Wspomniany "podatek" w stawce OC funkcjonował od października 2007 roku do listopada 2008 roku, kiedy został zniesiony głosami PO. Zebrane w ten sposób pieniądze miały wspierać medycynę ratunkową. Chodziło o to, aby kierowcy zrzucali się na ponoszone przez państwo koszty leczenia ofiar wypadków.

Dzięki przepisowi do kasy NFZ miało wpłynąć dodatkowych 500 mln zł. W sumie w wyniku obowiązywania przepisu do NFZ wpłynęło ok. 800 mln zł.

W ubiegłym roku Polacy wydali na polisy OC 7,85 mld zł. Jak wylicza Gazeta Wyborcza, gdyby podatek wynosił nie jak wtedy 12 proc., tylko nieco mniej - 7-8 proc. - to w 2014 roku dodatkowo na NFZ poszłoby 550-630 mln zł.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum