Latos: w sieci znajdą się najważniejsze szpitale w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2017 15:49

W sieci znajdą się wszystkie najważniejsze szpitale w Polsce - podkreślał w środę (22 marca) w Sejmie sprawozdawca komisji zdrowia poseł Tomasz Latos (PiS). Zwracał uwagę, że gdyby sieć nie została utworzona, wówczas do konkursów na świadczenia musiałby przystąpić każdy szpital.

Latos: w sieci znajdą się najważniejsze szpitale w Polsce
Poseł Tomasza Latos (PiS); FOT. PTWP

Przedstawiając sprawozdanie komisji zdrowia, Latos przyznał, że mimo "wielokrotnych dyskusji" na temat projektu, nadal są "pewne różnice interpretacyjne".

Podkreślił, że zgodnie z zapowiedziami ministerstwa zdrowia w sieci znajdą się "wszystkie najważniejsze szpitale w Polsce", co ma zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Przypomniał też, że placówki, które nie zakwalifikują się do sieci, będą mogły być kontraktowane na podstawie konkursów ofert (jak dotychczas).

Latos zwracał uwagę, że gdyby sieć szpitali nie została utworzona, wówczas do procedury konkursowej, "która wiąże się pewnego rodzaju niepewnością i niepokojem" musiałyby przystępować wszystkie placówki.

Apelował też "o niepowielanie pewnych rzeczy, które pacjentów niezorientowanych w prawie mogą niepokoić: nie będzie żadnego zamykania, będzie normalna procedura konkursowa, taka, jakie się toczą od blisko dwudziestu lat".

Poseł wskazywał, że ustawa o sieci szpitali usprawni koordynację opieki nad pacjentem po wypisaniu ze szpitala. Jak ocenił, ułatwi ona także szpitalom opiekę nad osobami cierpiącymi na wiele chorób.

Latos przypomniał także, że szpitale będą mogły otrzymać finansowanie na prowadzenie przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum