Łanda o refundacji leków i wyrobów medycznych: brakuje równouprawnienia

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2019 11:26

Dzisiaj firmy produkujące wyroby medyczne nie mogą złożyć wniosku refundacyjnego. Potrzebują równouprawnienia z producentami leków - podkreślał w piątek (8 marca) na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia, który w latach 2015-2017 odpowiadał m.in. za politykę lekową.

Łanda o refundacji leków i wyrobów medycznych: brakuje równouprawnienia
Krzysztof Łanda; FOT. PTWP

  - Ustawa o refundacji wyrobów medycznych, która przeszła przez Komitet Stały Rady Ministrów już ponad rok temu, stoi i absolutnie nic się z nią nie dzieje. Potrzeba jest ogromna. Gdyby weszła, wtedy RTR-em (Refundacyjnym Trybem Rozwojowym - red.) moglibyśmy objąć również wyroby medyczne - zaznaczał Krzysztof Łanda w trakcie debaty eksperckiej "Przełom, innowacja a nowość w farmacji i medycynie". 

Mówiąc o lekach zauważał, że Ministerstwo Zdrowia, „ci, którzy podejmują decyzje refundacyjne i cenowe” - są zainteresowani przede wszystkim innowacją dającą większe korzyści zdrowotne dla pacjentów. - To jest głównie innowacja terapeutyczna. Czyli takie leki, wyroby medyczne, procedury, technologie, które są istotnie lepsze od tych, które były stosowane w leczeniu i diagnostyce chorób do tej pory - wyjaśniał.

Tymczasem - jak podkreślał Łanda - decydenci, Komisja Ekonomiczna, Rada Przejrzystości, minister zdrowia odpowiedzialny za refundację - często nie uwzględniają innowacyjności farmakologicznej leków czy innowacyjności użytkowania, jeśli chodzi o wyroby medyczne.

Tłumaczył, że innowacyjność farmakologiczna to w przypadku farmaceutyków „leki stosowane rzadziej, kilka szczepionek w jednym podajniku, coś, co pozwala na zachowanie lepszego compliance i adherence (z ang. - przestrzeganie zaleceń terapeutycznych - red.)”.

- Tajemnicą poliszynela jest to, że czasami niektórzy członkowie Komisji Ekonomicznej widzą, iż lek jest w lepszej formulacji - i to jest innowacja - ale nie chcą tego uwzględnić. To poważny błąd - tym większy, że w Polsce nie wymyślimy specjalnie jakichś nowych, innowacyjnych terapeutycznie cząsteczek - wskazywał wiceminister zdrowia

- Mamy jednak bardzo powszechny postęp w innowacjach farmakologicznych czy użytkowania dla wyrobów medycznych. Powinniśmy więc dbać o rozwój własnego przemysłu, powinniśmy takie innowacje dodatkowo punktować - automatyczne, obowiązkowo, a nie woluntarystycznie czy wręcz napotykając na opór ze strony regulatora - podsumował Łanda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum