Łączność między elektrownią w Czarnobylu a krajowym regulatorem przywrócona

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 kwietnia 2022 06:16

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) otrzymała informację od Ukrainy, że przywrócono bezpośrednią łączność pomiędzy elektrownią w Czarnobylu oraz krajowym regulatorem.

Łączność między elektrownią w Czarnobylu a krajowym regulatorem przywrócona
Przywrócono łączność z elektrownią jądrową w Czarnobylu. Fot. AdobeStock
  • Dyrektor generalny agencji Rafael Grossi MAEA potwierdził, że została przywrócona łączność pomiędzy elektrownią jądrową w Czarnobylu a ukraińskim urzędem ds. energii atomowej
  • Siły rosyjskie zajęły elektrownię 24 lutego, ale wycofały się 31 marca. Z kolei Ukraina poinformowała MAEA, że utraciła kontakt z elektrownią 10 marca
  • Odnosząc się do 15 działających w kraju reaktorów w czterech elektrowniach jądrowych, Ukraina poinformowała, że siedem z nich jest obecnie podłączonych do sieci

Ukraina odzyskała łączność z elektrownią

Dyrektor Grossi powiedział, że jest to "bardzo dobra wiadomość", dodając, że jeszcze w tym miesiącu uda się do elektrowni wraz z zespołem ekspertów w celu dokonania oceny sytuacji.

Dodał, że jest to kolejny ważny krok w procesie wznawiania ukraińskiej kontroli nad miejscem katastrofy z 1986 roku, gdzie obecnie znajdują się różne zakłady utylizacji odpadów radioaktywnych.

Siły rosyjskie zajęły elektrownię jądrową w Czarnobylu 24 lutego i utrzymywały nad nią kontrolę przez pięć tygodni, po czym wycofały się 31 marca. Ukraina poinformowała MAEA 10 marca, że utraciła kontakt z elektrownią.

Ukraiński urząd w dalszym ciągu otrzymywał informacje o sytuacji w Czarnobylu za pośrednictwem kadry kierowniczej elektrowni znajdującej się poza terenem zakładu.

Odnosząc się do 15 działających w kraju reaktorów w czterech elektrowniach jądrowych, Ukraina poinformowała, że siedem z nich jest obecnie podłączonych do sieci. Osiem pozostałych reaktorów jest wyłączonych na czas regularnych przeglądów lub pozostają w rezerwie.

Nie ma zagrożenia dla Polski

Jak przekazała we wtorkowym wpisie na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki, "PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej".

Zapewniono, że "obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska".

Do zakresu działania Państwowej Agencji Atomistyki należy wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kraju.

Mapa monitoringu radiacyjnego dostępna jest na stronie PAA (adres dostępny TU).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum