Kwarantanna po powrocie do Polski nie dla wszystkich. RPO precyzuje zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia06 lipca 2021 17:04

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady dotyczące przekraczania granic Polski. Zmiany dotyczą wszystkich powracających z państw UE/strefy Schengen oraz krajów spoza strefy Schengen. RPO na swojej oficjalnej stronie zamieścił także szczegółowe informacje dotyczące zwalniania z kwarantanny wjazdowej.

Przekraczając granicę nie wszystkich obowiązuje kwarantanna wjazdowa. Fot. Shutterstock
  • Kwarantanna wjazdowa od 1 lipca wynosi 10 dni, ale w niektórych sytuacjach może ją skrócić negatywny wynik testu
  • Zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny dotyczy osób, które m.in. mogą wykazać się zaświadczeniem o zaszczepieniu
  • Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał o najważniejszych zasadach dotyczących przekraczania granicy kraju

Przekroczenie granicy morskiej/lądowej. Co z kwarantanną?

Jak czytamy na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, do 31 sierpnia 2021 roku każda osoba przekraczająca granicę Polski połączeniem promowym albo odcinek lądowy graniczący z Czechami, Litwą, Niemcami, czy Słowacją (niezależnie od środka transportu)  ma obowiązek odbycia kwarantanny wjazdowej.

Cele przekraczania granicy:

  •  udanie się do swojego miejsca zamieszkania albo pobytu na terenie RP – osoba przekraczają granicę jest zobowiązana do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny, licząc ją od dnia po przekroczeniu granicy. Należy zgłosić się za pośrednictwem infolinii GIS;
  • w innym celu niż udanie się do swojego miejsca zamieszkania albo pobytu na terenie RP – osoba ta musi przedstawić negatywny wynik testu diagnostycznego wykonanego przed przekroczeniem granicy. Nie może być on starszy niż 48 godzin od momentu otrzymania wyniku testu. Należy go okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Wynik powinien być w języku polskim lub angielskim.

Kwarantanna wjazdowa nie obowiązuje w pierwszym wymienionym przypadku, jeśli osoba przekraczająca granicę posiada negatywny wynik testu wykonany nie później niż w czasie 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Przeczytaj: Wakacje 2021. Kwarantanna po powrocie do Polski po nowemu. Zasady, terminy. Nowe przepisy

Przekroczenie granicy powietrznej. Jak wygląda sytuacja z kwarantanną?

Jak podaje RPO, każda osoba przekraczająca granicę Polski samolotem jest zobowiązana do okazania negatywnego wyniku testu, wykonanego do maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik powinien być w języku polskim albo angielskim.

W przypadku przybycia do Polski z państwa należącego do strefy Schengen, kwarantanna wjazdowa może zostać skrócona dzięki negatywnemu wynikowi testu w kierunku COVID-19. Może on zostać wykonany nie dalej jak 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Kwarantanna uznana zostanie za zrealizowaną w momencie, gdy negatywny wynik zostanie wprowadzony przez laboratorium do systemu.

Czytaj koniecznie: Paszport covidowy jest niezbędny w wielu krajach. Jak pobrać Certyfikat COVID-19?

Pozostałe wyjątki zwalniania z kwarantanny wjazdowej

Jak wynika z informacji opublikowanej przez RPO, wyjątków związanych ze zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny wjazdowej jest więcej. Kogo jeszcze dotyczy?

Osoby zwolnione z kwarantanny:

  • posiadające zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE. Od ostatniej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni;
  • po zakończeniu izolacji w warunkach domowych/szpitalnych czy po hospitalizacji. Nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy;
  • uczniowie uczęszczający w placówce na terenie Polski albo w państwie sąsiadującym, a także ich opiekunowie przekraczający granicę z dziećmi, aby objąć je wychowaniem;
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce albo w państwie sąsiednim i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę razem z dziećmi;
  • dzieci do 12 roku życia podróżujące z dorosłymi, posiadającymi negatywny wynik testu, który został wykonany maksymalnie do 48 godzin przed przekroczeniem granicy albo pod opieką zaszczepionych dorosłych.

Czytaj także: Zmiany na granicy ze Słowacją. Kontrole paszportów covidowych i zamknięte przejścia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum