Kwarantanna i izolacja po nowemu. Minister zdrowia ogłosił zmiany

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia09 lutego 2022 14:15

Wchodzą nowe zasady kwarantanny i izolacji. W środę 9 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił szczegóły. Część ze zmian obowiązywać będą już od najbliższego piątku, 11 lutego. Kolejne wejdą w życie 15 lutego.

Kwarantanna i izolacja po nowemu. Minister zdrowia ogłosił zmiany
Kwarantanna i izolacja po nowemu. Minister zdrowia ogłosił zmiany Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • W środę, 9 lutego, w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plany na dalszą walkę z pandemią koronawirusa
  • Kwarantanna i izolacja zostaną skrócone. Zmiany obejmą również kwarantannę wjazdową związaną z przekraczaniem granic, kwarantannę dla współdomowników. Poza tym koniec z kwarantanną "z kontaktu"
  • Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już od piątku, 11 lutego, kolejne wejdą w życie 15 lutego

Kwarantanna i izolacja po nowemu. Ogromne zmiany od 11 i 15 lutego

- Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum piątej fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała - powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Zasób wiedzy, który posiadamy na temat przebiegu fali wariantu Omikron, że ten przebieg choroby jest mniej zjadliwy, szybszy, krótszy, to to pozwala nam na podjęcie kilku kluczowych decyzji - tłumaczył szef resortu.

- Od 15 lutego, będziemy stosowali 7-dniową izolację, czyli zamiast tego standardu dziesięciodniowego, który obowiązywał do tej pory, izolacja będzie trwała 7 dni - zakomunikował minister.

- Również od 15 lutego będziemy mieli naliczaną kwarantannę dla współdomowników wyłącznie w czasie izolacji członka rodziny. Długość trwania kwarantanny będzie naliczana równolegle - wyjaśniał.

Szef resortu zapowiedział również likwidację kwarantanny z tzw. kontaktu od 11 lutego i skrócenie kwarantanny przyjazdowej.

Nowe zasady kwarantanny i izolacji

Od 15 lutego nowe zasady izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19:

  • 7-dniowa izolacja dla wszystkich (teraz izolacja trwa 10 dni)
  • kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny 
  • reguły izolacji i kwarantanny dla medyków i służb mundurowych bez zmian

Zmiany od 11 lutego:

  • likwidacja kwarantanny z kontaktu 
  • 7-dniowa kwarantanna przyjazdowa (teraz jest 10-14 dni, w zależności z jakiego kraju spoza Unii Europejskiej się przyjechało)

Źródło: MZ
Źródło: MZ

Powstała nowa Rada ds. COVID-19 przy premierze. Czym się zajmie i kto w niej zasiada?

Przed środową (9 lutego) konferencją prasową odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. COVID-19, która zastąpiła wcześniejszą Radę Medyczną przy premierze po styczniowej rezygnacji 13 z 17 jest członków. 

- Rada do spraw COVID-19 będzie miała fundamentalne znaczenie w wypracowaniu najlepszych rozwiązań: dla funkcjonowania służby zdrowia z jednej strony, ale także w tematach społecznych, w tematach gospodarczych, związanych z edukacją, szeroko rozumianą polityką bezpieczeństwa państwa polskiego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Radzie ds. COVID-19 zasiadło 29 członków plus szef rządu. Nowe gremium tworzą specjaliści z dziedziny medycyny, a także z zakresu nauk społeczno-ekonomicznych oraz przedstawiciele instytucji, jak np. Ministerstwa Zdrowia, NFZ, GIS, GIF, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych czy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum