Kwarantanna i izolacja krócej. Testy na COVID-19 w aptekach. MZ ma nowe pomysły

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP18 stycznia 2022 11:44

Rzecznik Ministerstwo Zdrowia przyznał, że w resorcie trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny, a także nad wprowadzeniem możliwości testowania na COVID-19 w aptekach.

Kwarantanna i izolacja krócej. Testy na COVID-19 w aptekach. MZ ma nowe pomysły
Kwarantanna i izolacja krócej. Testy na COVID-19 w aptekach. MZ ma nowe pomysły Fot. PTWP
  • Rzecznik Ministerstwo Zdrowia przyznał, że w resorcie trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny, a także nad wprowadzeniem możliwości testowania na COVID-19 w aptekach
  • Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki - powiedział 18 stycznia Wojciech Andrusiewicz
  • Wkrótce będziemy o tym informować – zadeklarował rzecznik prasowy ministerstwa

Kwarantanna i izolacja krócej. Testy na COVID-19 w aptekach

Rzecznik MZ na konferencji prasowej przekazał, że przed południem zakończyło się cykliczne spotkanie przedstawicieli resortu z wojewodami. Na tym spotkaniu - jak mówił - omawiana była aktualna sytuacja epidemiczna, stan łóżek covidowych, a także planowane zmiany w przepisach m.in. tych o izolacji i kwarantanny.

Andrusiewicz poinformował, że w tej chwili przygotowywane jest rozszerzenie bazy łóżkowej do 40 tys. Zaznaczył jednak, że będzie to zależne od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Zapewnił też, że obecnie nie ma zgłaszanych problemów z dostawami tlenu.

Rzecznik przekazał, że trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny.

- Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy - zapowiedział Andrusiewicz.

Brak personelu w szpitalach covidowych. MZ liczy na lekarzy ze Wschodu

Przypomniał, że na problemy kadrowe pozytywny wpływ ma mieć m.in. delegowanie studentów przez uczelnie medyczne i ułatwienie wykonywania pracy w Polsce lekarzom z Białorusi i Ukrainy.

Rzecznik poinformował, że rozważane jest też wprowadzenie możliwości wykonywania testów w aptekach.

- Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy - zapowiedział.

Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska.

- W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju - podkreślił rzecznik.

Poinformował, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum