Kwarantanna dla każdego, kto miał kontakt z wariantem Delta. Ministerstwo zaostrza przepisy

Autor: oprac. WOK • Źródło: Polsat News, PAP, Rynek Zdrowia05 lipca 2021 17:29

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta koronawirusa, zostanie objęty kwarantanną.

Wariant Delta. Kwarantanna dla każdego, kto miał kontakt z mutacją; FOT. Shutterstock
  • Do 5 lipca w Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2
  • Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę - podaje Wojciech Andrusiewicz
  • Wymóg ten dotyczy także osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19

- Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J - powiedział w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że obecnie w Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu Delta koronawirusa. Dodał, że transmisja tego wariantu w naszym kraju nie jest duża. - Głównie dotyczy to osób, które wracają z zagranicy, bądź osób po kontakcie z osobami z zagrożonych destynacji - powiedział. 

Czytaj również: Wakacje 2021 i kwarantanna po powrocie do Polski. Zasady, terminy

"Przypadki są szybko wyłapywane"

- Nie ma w tej chwili ognisk. Te przypadki są szybko wyłapywane. Jest izolacja, kwarantanna. Często 14-dniowa, czyli są to większe obostrzenia i restrykcje wobec tych osób niż w przypadku choćby wariantu brytyjskiego, z którym do tej pory mieliśmy do czynienia - stwierdził rzecznik MZ.

- Cały czas rozpoznajemy wariant Delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 proc. zwiększona, stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę - powiedział rzecznik. 

Dopytywany, czy osoby te kierowane są na pełny czas kwarantanny, czy po pięciu dniach mogą zrobić test, odparł: "Mówimy o pełnym czasie kwarantanny".

W Wielkiej Brytanii zakażenia wariantem koronawirusa Delta stanowią już 99 proc. wszystkich przypadków, a we Włoszech ponad 22 proc.

Będziemy obserwować kolejne nowe mutacje

- Wariant (koronawirusa - red.) Delta, najgroźniejszy od początku pandemii, szybko szerzy się globalnie, co zapowiada poważne problemy w Europie i Polsce - napisał w sobotę (3 lipca) na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- Konieczne są działania oparte na nowych zasadach, uwzględniających nowe cechy wirusa: droga powietrzna, zakażenia u dzieci, duże ogniska. Niska śmiertelność jest w tych krajach, gdzie zaszczepiono większość osób 50+. W naszym kraju nie mamy tak wysokich wskaźników, co oznacza kolejną falę z dużą śmiertelnością - dodał dr Grzesiowski.

Będziemy obserwować kolejne nowe mutacje koronawirusa, w tym również mutacje, w tym bardziej zaraźliwe, wypierając wcześniejsze mutacje, mniej zaraźliwe. Tak działa ewolucja - zaznaczyła w rozmowie z TVN24 Emilia Cecylia Skirmuntt, wirusolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Powiedziała, że w przypadku wariantu Delta szczepionki „działają nieco słabiej, ale ta ochrona nadal jest, po podaniu dwóch dawek, na bardzo wysokim ponad 90-procentowym poziomie, jeśli chodzi o ciężkie zachorowania, hospitalizacje i zgony z powodu COVID-19”.

Czytaj także: Nowe zasady na granicy z Czechami i Słowacją. Część przejść zostanie zamknięta, na innych - zaostrzone przepisy

Obawa przed wariantem Delta jest uzasadniona

Natomiast mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza zwraca uwagę, że obawa przed wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 jest uzasadniona, gdyż może być odpowiedzialny nawet za 70 proc. infekcji jesienią.

- Jesteśmy na etapie zakończenia fali pandemii, którą mieliśmy od stycznia do kwietnia. Potrzebujemy około 2-3 miesięcy, aby „narodziła się” nowa fala, pamiętajmy, że codziennie nadal identyfikujemy osoby zakażone - podkreśla.

- Oczywiście rozmiar zakażeń jest zupełnie inny niż miesiąc temu, ale to nie znaczy, że zagrożenie minęło - powiedziała w rozmowie z PAP dr Joanna Jursa-Kulesza.

Czytaj także:

W Polsce potwierdzono  już ponad 100 zakażeń wariantem Delta i 12 wariantem Delta plus

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum