PAP/Rynek Zdrowia | 06-02-2017 14:29

Kukiz'15 złoży projekt połączenia wszystkich instytutów zajmujących się żywnością

Połączenie 10 instytutów badawczych zajmujących się żywnością w jeden Polski Instytut Żywności zakłada projekt ustawy, który klub Kukiz'15 złoży do marszałka Sejmu. Według klubu pomysł pozwoli na znaczne oszczędności i decentralizację urzędów - siedzibą nowego instytutu miałyby być Puławy.

Fot. Archiwum RZ

Głównym zadaniem Polskiego Instytutu Żywności ma być zapewnienie doradztwa dla producentów i przetwórców żywności.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział w poniedziałek (6 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie w Polsce funkcjonuje aż 10 instytutów badawczych, zajmujących się żywnością, m.in.: Instytut Żywności i Żywienia, instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej czy Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. 

Jak zauważył, działanie tych instytutów kosztują polskich podatników ponad 90 mln zł, a zatrudniają one kilka tysięcy ludzi.

Dlatego - poinformował Tyszka - Kukiz'15 przygotował projekt ustawy, który zakłada połączenie tych 10 instytutów badawczych w jeden Polski Instytut Żywności.

Poseł Kukiz'15 podkreślił, że celem przygotowanego projektu jest zmniejszenie biurokracji i obniżenie kosztów ponoszonych przez budżet państwa.

Tyszka powiedział, że siedziba Polskiego Instytutu Żywności znajdowałaby się w Puławach. Dodał, że Kukiz'15 opowiada się za przenoszeniem części urzędów państwowych z Warszawy poza stolicę.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) przekonywał, że propozycja jego klubu przyniesie "niemałe" oszczędności dla budżetu państwa. Jak ocenił, pomysł Kukiz'15 pomoże też małym i średnim przedsiębiorcom, którzy obecnie nie wiedzą, do którego z 10 instytutów się zgłosić.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz'15, to kolejny projekt ustawy w ramach akcji "Wolnościowego Poniedziałku", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Poprzednio zgłoszone zostały projekty dotyczące: likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. dnia podatkowego, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie oraz obniżenia podatku VAT na e-booki i e-prasę.