×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kukiz'15 apeluje do premiera o okrągły stół ws. służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 stycznia 2018 15:00

Apelujemy do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie okrągłego stołu ws. służby zdrowia, któremu miałby przewodzić prezydent Andrzej Duda - powiedział we wtorek (2 stycznia) wiceszef klubu Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

Kukiz'15 apeluje do premiera o okrągły stół ws. służby zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W proteście przeciwko niewystarczającym nakładom przeznaczanym na służbę zdrowia, w ostatnich tygodniach lekarze wypowiadali klauzulę opt-out, czyli zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

- Chcemy, aby czym prędzej wszystkie środowiska wypowiedziały się nad własnymi pomysłami na ratowanie służby zdrowia - zaapelował we wtorek w Sejmie członek komisji zdrowia Jarosław Sachajko.

Jak przyznał, nie ma zgody klubu Kukiz'15 "na zaniechania w służbie zdrowia". - Zaniechania, jakie mamy w tej chwili w służbie zdrowia powodują to, że nasi krewni żyją o 6 lat krócej. W Europie Zachodniej średnia długość życia to jest co najmniej 6-7 lat dłużej. Zaniechania w służbie zdrowia powodują to, że dzieci do 5. roku życia prawie dwukrotnie częściej umierają niż w Europie Zachodniej - mówił.

Jak dodał, "oddalanie tego problemu w nicość powoduje, że mamy cały czas marazm". - Kolejne rządy odkładają ratowanie służby zdrowia na rok 2020, później 2030, a jest dalej tak jak było, czyli nic się nie zmienia - stwierdził.

- Kolejki do szpitali i do zabiegów rosną, a obywatele płacą coraz więcej pieniędzy z własnej kieszeni na leczenie - mówił Sachajko.

Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł zaproponował, by - aby zapewnić wymaganą obsadę dyżurów - zastosować takie rozwiązania jak praca zmianowa lekarzy albo tzw. praca w czasie równoważnym. System równoważnego czasu pracy polega na zwiększeniu liczby godzin pracy w danym dniu lub tygodniu, na rzecz jej zmniejszenia w innym dniu, tygodniu albo udzieleniu dni wolnych. W okresie rozliczeniowym dopuszczalny wymiar czasu pracy nie może jednak być przekroczony.

W reakcji na niedobór lekarzy, Ministerstwo Zdrowia przygotowało też rozporządzenie, w którym zaproponowano dyrektorom szpitali większą swobodę w planowaniu dyżurów lekarskich. Projekt wprowadza możliwość "zaangażowania personelu medycznego, celem właściwego ich wykorzystania, w sytuacjach nierównego natężenia realizacji świadczeń w różnych komórkach organizacyjnych świadczeniodawcy". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze