Kujawsko-pomorskie: zamknięto kolejną izbę wytrzeźwień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2011 13:28

Władze Inowrocławia zdecydowały o zamknięciu izby wytrzeźwień. Jak argumentują, korzystający z placówki rzadko płacą za swój pobyt i dług izby wynosi blisko 2 mln zł.

Kujawsko-pomorskie: zamknięto kolejną izbę wytrzeźwień

Decydując o likwidacji izby, inowrocławscy radni podkreślali, że placówkę prowadzi ich miasto, ale korzystają z niej mieszkańcy całego powiatu, a pobyt każdego „pacjenta”, nawet jeśli ureguluje on wystawiony rachunek, wymaga dopłaty.

Izba wytrzeźwień będzie działała w Inowrocławiu do końca marca 2011 r. i to tylko w weekendy.

Zgodnie z prawem, nietrzeźwe osoby, wymagające pomocy, będą trzeźwieć w policyjnym areszcie lub w inowrocławskim szpitalu (jeśli ich stan będzie zagrażał życiu lub zdrowiu). Samorządowcy sąsiednich gmin szukają innych rozwiązań.

Burmistrz Gniewkowa podpisał już umowę z toruńskim Ośrodkiem Edukacji i Profilaktyki Uzależnień, prowadzącym ośrodek wytrzeźwień. Stawki, jakie zapłaci jego gmina, są nawet korzystniejsze niż dotychczas w Inowrocławiu - 100 zamiast 250 zł za pobyt jednej osoby.

W regionie kujawsko-pomorskim do niedawna działało pięć izb wytrzeźwień podlegających samorządom. Jako pierwsza w regionie na likwidację swojej izby zdecydowała się rok temu Bydgoszcz.

Zdaniem ówczesnych władz miasta siedziba placówki wymagała kapitalnego remontu, którego koszt był nieopłacalny. Izbę zamknięto, ale w zamian powstał mniejszy punkt pomocy nietrzeźwym działający obok schroniska dla bezdomnych. Izby funkcjonują nadal w Toruniu, Włocławku i Grudziądzu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum