Kujawsko-Pomorskie: pielęgniarki spotkały się z wojewodą i władzami NFZ

Autor: PolskieRadio.pl • Źródło: Polskie Radio PiK/Rynek Zdrowia   • 07 maja 2015 12:07

Pielęgniarki i położne z województwa kujawsko-pomorskiego odwiedziły Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy oraz wojewodę. Chcą pomocy w rozwiązaniu najpilniejszych problemów tej grupy zawodowej.

Kujawsko-Pomorskie: pielęgniarki spotkały się z wojewodą i władzami NFZ
Fot. archiwum

Halina Peplińska, przewodnicząca Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zwróciła uwagę na starzenie się tej grupy zawodowej. W najbliższych latach przejdzie na emeryturę ponad 100 tys. pielęgniarek, przewiduje się, że 15 tys. osób przyjdzie do tego zawodu. Powstałej luki nie da się uzupełnić i pacjenci pozostaną bez opieki.

Jak wyjaśnia przewodnicząca, pielęgniarki i położne zwróciły się do decydentów z problemami dotyczącymi pielęgniarstwa, np. by umieścić pielęgniarki w systemie wycen NFZ. To spowoduje, że pracodawcy będą musieli zwiększyć zatrudnienie pielęgniarek i wzrosną płace. To z kolei zachęci młode osoby, by przychodzić do tego zawodu.

NFZ popiera postulaty pielęgniarek. Uznaje je za słuszne i zobowiązuje się do podjęcia dalszych wspólnych działań na rzecz poprawy tej sytuacji, jednak w bliżej nieokreślonym terminie - podało Radio PIK.
Po wizycie w siedzibie NFZ pielęgniarki i położne rozmawiały z wojewodą kujawsko-pomorskim.

Więcej: www.radiopik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum