Kucharewicz: nowelizacja nie zabezpiecza aptekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2012 19:08

Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz podkreślił podczas debaty Sejmowej komisji zdrowia, że proponowane zapisy zmian w ustawie refundacyjnej nie zabezpieczają interesów środowiska aptekarskiego.

- Rozgoryczenie to bardzo delikatne słowo, jakie przychodzi mi na myśl - mówił Kucharewicz. Przypomniał, że w grudniu NIA otrzymała zapewnienie, że "szereg niekorzystnych zapisów zostanie usunięty".

- Nie wiemy do końca, czy będziemy karani - dodał, podkreślając, że lekarze uzyskali wykreślenie niekorzystnych przepisów o karach oraz abolicję, "a aptekarze nie mają żadnego zapisu gwarantującego spokojną pracę w aptece".

- Wyciągnęliśmy rękę do rządu i pacjenta, ale widać, że trzeba innego modelu - protestu, aby rząd zabezpieczył interesy naszego środowiska - mówił prezes NIA. Jednocześnie zaznaczył, że środowisko aptekarskie takiego protestu prowadzić nie chce.

Kucharewicz zaproponował skreślenie w ustawie zapisu, że farmaceuta jest zobowiązany do zwrotu kwoty refundacji w przypadku każdego naruszenia rozporządzenia ws. recept. - Skreślenie tego artykułu będzie taką samą płaszczyzną jak skreślenie art. 48 par.8 dla lekarzy - ocenił.

Dodał, że w prezentowanym dziś projekcie wykreślono zapisy o trybie odwoławczym od kontroli NFZ.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł apelował o to, aby tryb prac nad nowelizacją nie był zbyt pilny, ponieważ "ustawy nie da się naprawić do jutra". - Nie chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej, ale by zrobić to dobrze - mówił.

Posłowie z komisji zdrowia debatują w środę po południu( 11 stycznia) nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. To pierwsze czytanie projektu. Jego założenia przedstawił posłom minister zdrowia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum