Kto zapłaci zaległy podatek za pakiety medyczne?

Autor: Rzeczpospolita, LJ/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2010 09:51

Uchwała Najwyższego Sądu Administracyjnego określająca, że to pracownik płaci podatek od firmowych pakietów medycznych, zachęca fiskusa do sięgnięcia po zaległy podatek.

Pracownik musi zapłacić podatek od pakietów medycznych opłaconych przez pracodawcę. Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydanej 24 maja w składzie siedmiu sędziów (sygn. II FPS 1/10).

Oznacza to, że nawet 2 mln osób mogą dopłacić do opłacanego przez firmę lekarza. Do 900 zł zaległego podatku może szacunkowo zapłacić pracownik, który od pięciu lat ma miesięczny abonament za 40 zł. Do tego dochodzą odsetki za zwłokę.

Nie do końca wiadomo, jak przypisać przychód konkretnemu pracownikowi i kto – zakład czy pracownik – ma zapłacić zaległy podatek, a zwłaszcza karne odsetki.

Problemy firm nie ograniczą się do PIT. Będą musiały zapłacić także zaległe składki na ZUS z odsetkami. Te przedawniają się dopiero po dziesięciu latach.

Urzędy skarbowe w Warszawie już zażądały od centrów medycznych informacji o firmach, które wykupiły u nich abonamenty, wraz z podaniem m.in. wysokości miesięcznych płatności oraz liczby pracowników objętych umową – informuje „Rzeczpospolita“.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum