Kto odpowiada za wysoką liczbę zgonów z powodu COVID-19? Niedzielski wskazał winowajców

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 19:00

Kto jest odpowiedzialny za wysoką liczbę zgonów covidowych? - Trzeba przeanalizować przyczyny, a przyczyn jest kilka - poinformował podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kto odpowiada za wysoką liczbę zgonów z powodu COVID-19? Niedzielski wskazał winowajców
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w CZD. Foto: PAP/ Radek Pietruszka
  • W ocenie ministra Niedzielskiego jest "cały katalog, cały szereg przyczyn" wysokiej liczby zgonów z powodu COVID-19
  • Mówił o tym podczas czwartkowej konferencji
  • Jedną z najważniejszych przyczyn zdaniem Niedzielskiego jest "stosunkowo niski poziom wyszczepienia w naszej populacji", który wynosi ok. 50 proc. w odniesieniu do całej populacji, a 60 proc. w odniesieniu do populacji dorosłej
  • - Te parametry są nieco mniejsze niż w Europie. Porównując nasz kraj z innymi krajami trzeba brać pod uwagę to, że w przypadku tego parametru wypadamy nieco gorzej - zaznaczył minister

Z ponad 700 dzisiejszych zgonów 500 to osoby niezaszczepione

Będzie mechanizm oddłużenia szpitali, ale pod licznymi warunkami. "Nic za darmo"

Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa

Minister zaznaczył, że "szczepienie, o ile być może nie jest tak skuteczne w ochronie przeciwko samemu zakażeniu, to jest bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o ochronę przed najcięższymi dolegliwościami związanymi z przechorowaniem COVID-u, co bardzo wyraźnie widać, jeżeli tragiczną liczbę zgonów rozbierzemy na czynniki pierwsze".

- Z tych ponad 700 zgonów, ponad 500 to osoby niezaszczepione, z pozostałej części mniej więcej 70 proc. to są osoby obciążone wielochorobowością - uzupełnił.

- Widzimy już nie na deklaracjach producentów preparatów, tylko na naszych polskich badaniach, że szczepienie chroni sześćdziesięciokrotnie bardziej przed zgonem, niż chronione są osoby niezaszczepione - poinformował minister zdrowia.

Identyfikacja zakażenia. Pomoże pulsoksymetr od rządu?

Niedzielski wymienił również kolejną przyczynę: pacjenci zbyt późno pojawiają się w szpitalach. Delta, jak dodał, "okazuje się w trudniejsza w leczeniu od poprzednich wariantów, ponieważ okres od początku od zakażenia, do załamania, jest zdecydowanie krótszy" - nawet do tygodnia, co powoduje mniej czasu na identyfikację i mniej czasy na wdrożenie "pierwotnej formuły leczenia".

- Naszą odpowiedzią jest program PulsoCare: do ludzi, którzy mają dodatni wynik testu, a są w wieku powyżej 55 lat, wysyłane są automatycznie pulsoksymetry - poinformował minister. Zachęcił do rejestrowania się w tym programie i dokonywania regularnych pomiarów. Dodał, że odnotowano już ponad 6 tys. interwencji związanych z wysłaniem załogi ratownictwa medycznego, która przewoziła pacjentów do szpitala w wyniku alarmowego odczytu i kontaktu z konsultantem.

Niski poziom zdrowotności w populacji

- Trzecim bardzo poważnym elementem odpowiadającym za wysoką śmiertelność w Polsce jest niski poziom zdrowotności w populacji - dodał minister. Dodatkowym problemem jest pogorszenie tego poziomu "tam, gdzie uderza pandemia", a zatem o czasie trwania życia, jak i ogólnej zdrowotności związanej m.in. ze stylem życia, stosowaniem profilaktyki i właściwym odżywianiem.

Minister podkreślił wagę profilaktyki. - Naszą odpowiedzią jest program Profilaktyka 40+, który ma dotrzeć do świadomości pacjentów. Dbanie o zdrowie - a te lata zaniedbań, które mamy za sobą, bo to jest tak naprawdę pierwszy masowy program profilaktyczny - to te lata zaniedbań między innymi są też odpowiedzialne za to, że nasz poziom zdrowotności jest niższy - zaznaczył. - Ten śmiertelny plon, śmiertelne żniwo pandemii jest większe.

Niedzielski, mówiąc o świadomości zdrowotnej, miał na myśli również "skłonność do korzystania ze szczepień czy korzystania z badań profilaktycznych wyprzedzających zachorowanie".

- Ale każda z tych przyczyn łączy się z pewnymi zaniedbaniami, które mają charakter wieloletni: chodzi o edukację zdrowotną i kwestie postawienia na odpowiednim poziomie profilaktyki - zaznaczył minister zdrowia.

Zobacz też: Rzecznik MZ do dziennikarza: nie wzywamy policji, ale nie zada pan pytania

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum