Krzysztof Łanda zapowiada nowelizację ustawy refundacyjnej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2016 13:16

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, odpowiedzialny za politykę lekową, zapowiada dużą nowelizację ustawy refundacyjnej. Projekt zostanie przedstawiony w czerwcu.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiada dużą nowelizację ustawy refundacyjnej Fot. PTWP

Jak zaznacza wiceminister Łanda, nieadekwatne kryteria to jedna z wad ustawy refundacyjnej, dlatego m.in. wymaga ona zmian - informuje Rzeczpospolita.

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić m.in. sytuację pacjentów z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi, którzy mają w Polsce utrudniony dostęp do leków. Na naszym rynku nowe specyfiki na te schorzenia nie mogą być, jak wskazuje Krzysztof Landa, refundowane przy podejściu utylitarnym.

Koszt uzyskania efektu zdrowotnego odnosi do progu opłacalności na wysokości trzy razy PKB na osobę za jeden QALY (Quality Adjusted Life Year, czyli rok życia w pełnym zdrowiu). Drogie leki stosowane w chorobach ultrarzadkich nie mają zwykle szans spełnić tego kryterium.

Resort proponuje zatem podejście egalitarne do leków sierocych. Zamiast analizy ekonomicznej, chce wprowadzić uzasadnienie ceny. Krzysztof Łanda zapowiada, że będzie proponował wyodrębnienie budżetu na finansowanie technologii sierocych.

Zmianie ulegną też zasady wydawania decyzji. Wiceminister proponuje, by były one wydawane na pół roku. W ten sposób długoletnie decyzje, tak jak to ma miejsce obecnie, nie zablokują wprowadzenia na listę nowych leków, być może skuteczniejszych i tańszych.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum