Krzysztof Bukiel o "piątce Kaczyńskiego" i braku zaufania do polityków

Autor: next.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2019 10:47

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w rozmowie z next.gazeta.pl. wyjaśnia, dlaczego lekarze są sfrustrowani i nie wierzą politykom. Jako przykład podaje "piątkę Kaczyńskiego".

Krzysztof Bukiel o "piątce Kaczyńskiego" i braku zaufania do polityków
Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL Fot. PTWP

Bukiel podkreśla, że lekarze nie biorą obecnie pod uwagę strajku, ale akcję protestacyjną, która polegałaby na ograniczeniu czasu pracy do jednego etatu. Przypomina, że większość lekarzy pracuje w o wiele większym zakresie i tylko dlatego system może jeszcze funkcjonować. W innym przypadku dawno by się załamał z powodu deficytu kadr. Dlatego ograniczenie czasu pracy lekarzy do jednego etatu może spowodować poważne trudności w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia.

Wyjaśnia też, że wiele emocji w środowisku lekarskim budzi "piątka Kaczyńskiego". W ocenie lekarzy, pieniądze te powinny zostać skierowane na opiekę zdrowotną. Potrzebny jest także plan zmian w ochronie zdrowia. W jego wypracowaniu miał pomóc cykl debat organizowanych przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pod hasłem "Wspólnie dla zdrowia". Jak wskazuje Krzysztof Bukiel, nic z tego na razie nie wynika.

Przewodniczący ZK OZZL zauważa ponadto, że dotychczas nie uregulowano w sposób trwały zasad wynagradzania. Niedawna podwyżka dla specjalistów i rezydentów nie jest w żaden sposób umocowana w systemie. Ma charakter jednorazowy i obowiązuje do 2020 r. Co będzie dalej?

Więcej: next.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum