×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kryzys kadrowy w diagnostyce laboratoryjnej. "Jako zawód zaistnieliśmy w czasie pandemii"

Autor: MCD • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 06 marca 2022 18:00Zaktualizowano: 06 marca 2022 18:13

O postępach w procedowaniu projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej mówiła podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. - Projekt został przedstawiony na komitecie Rady Ministrów i został przyjęty. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mieć ustawę - liczy ekspertka.

Kryzys kadrowy w diagnostyce laboratoryjnej. "Jako zawód zaistnieliśmy w czasie pandemii"
 • Kształcenie kadr w ochronie zdrowia było jednym z tematów VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2022)
 • Na rynku brakuje nie tylko pielęgniarek i lekarzy, ale także diagnostów laboratoryjnych. Na 16 województw, tylko 11 uczelni kształci na kierunku analityka medyczna/diagnostyka laboratoryjna
 • Diagności duże nadzieje wiążą z nową ustawą o diagnostyce laboratoryjnej, której projekt przewiduje m.in. dofinansowanie  specjalizacji. Obecnie młodzi ludzie, podejmując trud specjalizacji muszą wydać od 5 do 20 tys. zł

Alina Niewiadomska o sytuacji diagnostów: Problemem nie jest wiek, a liczebność kadr

Średnia wieku diagnosty laboratoryjnego w Polsce wynosi w tej chwili ok. 45 lat. To, jak podkreśliła podczas HCC 2022 Alina Niewiadomska z Krajowej  Izby Diagnostów, jest niezłym wynikiem w porównaniu do pozostałych zawodów medycznych.

- Jako zawód zaistnieliśmy w świadomości społeczeństwa w czasie pandemii - przyznała ekspertka. 

Zapotrzebowanie na specjalistów wiąże się z ofertą kształcenia w  poszczególnych regionach kraju. Na 16 województw, tylko 11 uczelni kształci na kierunku analityka medyczna/diagnostyka laboratoryjna. 

- Niedobory kadr mamy w pięciu województwach - podkarpackim, lubuskim, świętokrzyskim, opolskim i warmińsko-mazurskim. Tym bardziej cenna jest inicjatywa Rzeszowa, który wystąpił o uruchomienie kierunku - zwróciła uwagę Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności duże nadzieje wiążą z ustawą o diagnostyce laboratoryjnej, której projekt przewiduje m.in. dofinansowanie specjalizacji. Obecnie młodzi ludzie, podejmując trud specjalizacji, muszą wydać od 5 do 20 tys. zł. 

- Po drugie, samorządy zawodowe bardzo aktywnie kształcą w zakresie szkoleń. My mamy takie możliwości, ale obecna ustawa nie daje nam prawa nadawania punktów twardych (organizacji szkoleń zakończonych testem lub kursów organizowanych w ramach specjalizacji - przyp. red.). W tej chwili mogą to czynić jedynie akredytowane uczelnie. Nowa ustawa ma nadać samorządom takie możliwości - tłumaczy Niewiadomska.

Kiedy nowa ustawa dotycząca medycyny laboratoryjnej? "Nastąpił progres" 

Prace nad projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej toczą się już blisko dwa lata. Po raz pierwszy został skierowany do konsultacji w sierpniu 2020 roku. Temat powrócił przy okazji protestu pracowników medycznych.

Wznowienie prac nad ustawą było jednym z postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

- Teraz nastąpił progres. Dwa tygodnie temu projekt został przedstawiony na Stałym Komitecie Rady Ministrów i został przyjęty. Mam nadzieję, że Rada Ministrów szybko skieruje go do prac Sejmu i jeszcze w tym roku będziemy mieć ustawę - liczy prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze